Ankilozan Spondilit

Ankilozan spondilit, esas olarak bel ağrısını etkileyen bir artrit şeklidir. Eklemlerde iltihaplanma ve hasara neden olur ve ilk olarak omurga ve pelvis arasındaki sakroiliak eklemleri etkiler. Ayrıca, omurganın diğer bölgelerini ve diz gibi diğer eklemleri de etkileyebilir. Sonunda, iltihaplı spinal eklemler kaynaşabilir veya birlikte hareket edebilir, böylece bağımsız hareket edemezler. Spondilit kelimesi, omurganın iltihaplanması anlamına gelir; ankiloz, füzyon veya iki kemiğin bire eritilmesi anlamına gelir .

Ankilozan Spondilit

Ankilozan spondilit nispeten nadirdir. 1000 kişiden 1’ini etkiler. Nedeni anlaşılmamasına rağmen ailelerde akabilir. Genellikle sağlıklı genç erkeklere saldırır. Erkekler bu durumu kadınlardan 10 kat daha sık alırlar. Hastalık en sık 20 ila 40 yaş arasında görülür, fakat çocuklarda gelişebilir.

belirtiler

Ankilozan spondilitli bir kişi sıklıkla belde ağrı veya sertlik hissedecektir. Belirtiler sabah veya etkinlik dışı kalma dönemlerinden sonra tipik olarak daha kötüdür. Genellikle, sırt ağrısı sakroiliak eklemde başlar ve alt omurgasına kadar ilerler. Sonunda, hastalık tüm omurgayı etkileyebilir. İnsanlar uyluğun, kalçanın ve gövdenin diğer eklemlerinde acı ve hassasiyet görebilirler. Dizler ve ayak bilekleri gibi diğer eklemler de iltihaplanabilir, ancak genellikle kollarda ve bacaklarda üç veya dört eklemden fazlasını etkilemez.

Ankilozan spondilitin belirgin özellikleri, sabahları daha kötü olan ve aktiviteyle iyileşen sertliği içerir. Bu bozukluğu yaşayan insanlar düzenli egzersiz yapmazlarsa daha kötüleşebilir. (Diğer birçok nedenden kaynaklanan bel ağrısı egzersizle daha da kötüleşir.)

Omurga ve destek yapıları sertleştikçe, bir kişi öne çıkmaya başlayabilir. Zamanla, omurganın kemikleri kaynaşabilir veya birlikte büyüyebilir ve bu da poker omurgası olarak adlandırılan oldukça sert ve sert bir omurgaya neden olur. Bu, derin bir nefes almayı zorlaştırabilir, çünkü kaburgalar ve göğüs kemiği arasındaki sert omurga ve sert eklemler göğsün genişlemesini zorlaştırır. Alt sırttaki ağrı ve sertlik yürüme sorunlarına neden olabilir. Hemen hemen her hareket aşırı acı verici olabilir.

Nadir durumlarda, akciğerlerdeki iltihaplanma nefes darlığına neden olur ve gözlerdeki iltihaplanma, kırmızı, ağrılı gözlerle görmenin azalmasına neden olabilir.

Ankilozan spondilitin diğer olası semptomları arasında:

  • yorgunluk
  • Ateş
  • İştah kaybı
  • Kilo kaybı

Teşhis

Doktorunuz size belirtilerinizi soracaktır. Sizi muayene edecek ve sakroiliak eklemlerinizdeki veya başka herhangi bir ekleminizdeki problemleri araştırmak için X-ışınları veya bilgisayarlı tomografi (CT) taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması gibi diğer görüntüleme testleri yapabilir acı verici veya katı.

Doktorunuz ayrıca HLA-B27 adlı bir geni aramak için kan testi isteyebilir. Bu gen, ankilozan spondilitli kişilerde diğer insanlardan daha yaygın olarak bulunur. Bununla birlikte, HLA-B27 genine sahip olmak, ankilozan spondilitinizin olduğu veya gelişeceği anlamına gelmez.

Doktorunuz, bir semptom kombinasyonuna, fizik muayeneye, kan testlerine ve görüntüleme testlerine dayanarak durumu teşhis edecektir.

Beklenen süre

Birçok durumda, ankilozan spondilit hafiftir ve yıllarca teşhis edilmeyebilir. Ancak, ömür boyu bir sorundur.

önleme

Ankilozan spondiliti önlemenin bir yolu yoktur.

tedavi

Tedavinin amacı eklem ağrısını azaltmak ve omurganın ve diğer eklemlerin zarar görmesini veya deforme olmasını önlemek, geciktirmek veya düzeltmektir.

İlaçlar
Anti-enflamatuar ilaçlar ( ibuprofen gibi ), ağrı kesiciler ( asetaminofen gibi ), sülfasalazin veya metotreksat dahil olmak üzere birçok ilaç etkili olabilir . Adalimumab enjekte edilebilir araçlar ( Humira ), certolizumab ( Cimzia ), etanersept ( Enbrel ), infliksimab ( Remicade ) ve Simponi ( Golimumab ) son zamanlarda, ankilozan spondilit için onaylanmıştır. İlk çalışmalar bu ilaçların eski ilaçlardan çok daha etkili olabileceğini göstermektedir. Aralıklı, kısa süreli kortikosteroidler, bir eklem içine enjekte edilmiş veya hap şeklinde alınmış olsun, oldukça etkili olabilir.

Günlük Yönetim
Tedavisi genellikle fizik tedavi ve egzersiz içerir. Fiziksel bir terapist, omurganın esnek kalmasına yardımcı olmak için muhtemelen hareket açıklığı ve germe egzersizleri içerecek bir egzersiz rutini geliştirecektir. Karın ve sırt egzersizleri iyi duruşu korumanıza yardımcı olabilir, böylece daha az durursunuz.

Yüzme özellikle iyi bir egzersizdir, çünkü sudaki sert ve ağrılı bölgeleri taşımak daha kolay olabilir. Bisiklet de ankilozan spondilitli insanlar için iyi bir egzersiz olma eğilimindedir. Sırtınıza çok fazla baskı yapabilecek etkinliklerden kaçının. Örneğin, jogging sırt ağrısının kötüleşmesine neden olabilir çünkü jogging spinal eklemlere daha fazla baskı uygular.

Sıcak banyolar, ısı ve masaj, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Yapabiliyorsanız, sırtınızı sıkı bir şekilde döşeyin ve küçük bir yastık kullanın veya hiç kullanmayın.

Ankilozan spondilit göğüs kafesinin kemiklerini etkileyebildiği için akciğer kapasiteniz kısıtlanabilir. Nefes egzersizleri, akciğer kapasitenizi korumanıza yardımcı olabilir. Sigara içiyorsanız, bırakma bir öncelik olmalıdır.

En iyi tedaviyle bile, bazı insanlar kaynaşmış bir omurga geliştirir, ancak çoğu insan hala çalışabilir. Bir noktada, bir destek veya bir korse, baston veya eklem ateli gibi diğer cihazlar yardımcı olabilir. Kalbiniz veya gözünüz gibi başka organlar da varsa, bir uzmana başvurmanız gerekebilir ve ek tedavi ve izlemeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Örneğin, ankilozan spondilitli bir kişi, kalbi etkilenirse kalp piline ihtiyaç duyabilir.

Cerrahi
Cerrahi, yalnızca hastalık omurgada sinir hasarına neden olmuşsa veya eklem hasarı şiddetli ise gereklidir.

Profesyonel Ne Zaman Aramalı?

Özellikle ankilozan spondilit semptomlarınız varsa, bir sağlık uzmanına başvurun:

  • Haftalar veya aylar içinde yavaş yavaş kötüleşen sırt ağrısı ve sertliği
  • Sıcak bir duş aldığınızda veya hafif egzersiz yaptığınızda gelişen ve özellikle bu semptom haftalar veya aylarca sürerse, sabahın erken saatlerinde sertlik

prognoz

Ankilozan spondilitli kişiler genellikle semptomların düzeldiği ve kötüleştiği alternatif dönemlerden geçer. Bu süreler tahmin edilemez. Tedavi ile, normal ve üretken bir yaşam sürdürebilmeniz için semptomlar genellikle hafifletilebilir veya kontrol altına alınabilir. Bununla birlikte, tedavide bile kalıcı duruş ve hareket problemleri gelişebilir.

Yorum Ekle

ilaç rehberi etil alkol film izle saç modelleri dijital akıl etil alkol
satılık bahis sitesi

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

%d blogcu bunu beğendi: