Anoreksiya nervoza

Anoreksiya nervoza 100-200 kız çocuğunu veya Türkiye ’deki kadınları etkileyen bir yeme bozukluğudur. Bu bozukluğu olan bir kişi yemek yemeyi sınırlar ve tanımı gereği ideal kilosundan en az% 15 daha azdır.

Vakaların en az% 90’ı kadınlarda ve hastalık genellikle ergenlikte başlıyor. Kilo kaybı, adet başlangıcını geciktirebilir veya başladıktan sonra durdurabilir, Anorexia nervosa nadiren ergenlikten önce veya 40 yaşından sonra ortaya çıkar. Ve nispeten nadir olmasına rağmen erkeklerde ortaya çıkabilir.

Bu bozukluğu olan bir kişi aşırı kilolu olmaktan korkuyor. Ölçeğin gösterdiğine veya diğer insanların söylediklerine rağmen, çok fazla tartıştığına tamamen ikna olmuş olabilir. Yalınlığı sağlamak veya korumak için, takıntılı olarak egzersiz yapabilir veya müshil kullanabilir.

Süper kısıtlayıcı bir diyet mükemmel kontrol gerektirdiğinden, diğer yaşam alanlarında da son derece dikkatli olabilir, engellenebilir ve kontrol edilebilir. Örneğin, sosyal temaslardan çekilebilir veya ritüel davranışlarda bulunabilir.

“Anoreksi” terimi tam anlamıyla iştahsızlık anlamına gelir. Ancak bu yanıltıcıdır, çünkü bozukluğu olan kişilerin genellikle güçlü bir iştahları vardır veya aktif olarak yiyecek için bir arzu duymayı bastırırlar.

Açlık noktasına diyet yaparlar. Ve hatta böyle bir inkarın getirdiği güçten kaynaklanan gururu bile yaşayabilirler. Bozukluk, bir insanın açlık hissetmesi ile değil, ne kadar kilo vermesi ile tanımlanır.

Her ne kadar anoreksiya nervoza birçok kültürde görülse de, en sık olarak incelik ile çekiciliğin eşit olduğu sanayileşmiş toplumlarda teşhis edilir.

Birçok insanda anoreksiya nervoza semptomları vardır ve tam bozukluğu yaşamadan. Bu semptomlar, özellikle kız ve erkek çocuklarının idealize edilmiş ve gerçekçi olmayan bir beden imgesi için çaba gösterebilecekleri ergenlikte ciddi sıkıntıya neden olabilir.

Anoreksiya nervoza nedeni belli değil. Büyük olasılıkla kalıtsal (genetik) bir güvenlik açığı ve çevresel faktörlerin bir birleşimidir. Onlarca yıl süren araştırmalara dayanarak, uzmanlar bozukluğu birçok unsura sahip olarak görüyor:

 • Genetik. Anoreksiya nervoza biyolojik akrabalar arasında kümelenme eğilimindedir. Anoreksiya nervoza hastalarının kız kardeşleri hastalığın kendileri için% 6 risk taşırlar. Daha uzaktaki ilişkilerin% 4’e kadar riski vardır.
 • Bir depresyon veya kaygı değişkeni. Anoreksiya, depresyon, anksiyete ve obsesif-kompulsif bozukluk ailelerde akma eğilimindedir ve anoreksiya nervozalı birçok kişinin depresyon veya obsesif kompulsif bozukluk semptomları vardır.
 • Kişilik özellikleri ile ilişkili. Anoreksiya nervoza hastalarına genellikle zorlama ve mükemmeliyetçilik katılır. Yemek yeme, bu özelliklerin bir uzantısı veya güçlü bir ifadesi olabilir.
 • Yetişkin olma korkusuyla tetiklenir. Bir korku, yeni cinsel hisler ve ergenlik çağında başlayan faaliyetlerle ilgili olabilir. Bazen hastalık, evden uzaklaşma gibi normal gelişim ile bağlantılı bir yaşam olayı tarafından tetiklenir.
 • Çevresel baskılara bir cevap. Televizyondan ve filmden görüntüler ve akranlardan gelen baskılar da dahil olmak üzere kültürel etkiler, inceliğin en iyi olduğu izlenimini bırakıyor. Bazı mesleklerde (örneğin, bale dansı veya modelleme), incelik, katılımcıları riske sokarak yüksek oranda ödüllendirilir. Ancak kültür, hikayenin sadece bir kısmı. Hastalığın, yüzlerce yıl önce, hatta toplumsal baskı ve ideal beden imajı kavramlarının oldukça farklı olduğu zamanlarda bile meydana geldiği bilinmektedir.
 • Zor aile ilişkileri ile başa çıkmanın bir yolu. Ailenin yaşadığı zorluklar hastalığa neden olabilir, ancak bunların önemi geçmişte çok fazla vurgulanmış olabilir. Bazen hastalık başladıktan sonra aile sorunları gelişir, çünkü anoreksiya nervoza hastası birisiyle birlikte yaşadıklarının sabrını test edebilir. Bozukluğu olan insanlar diyetleri aracılığıyla başkaları üzerinde güç ve kontrol hissi tanımlamaktadır.

Hastalığın ileri evrelerinde, kısıtlayıcı diyetin tersine çevrilmesi zordur. Bu noktada, açlık tamamen yok olabilir ve incelik arayışı bir yaşam tarzı haline gelir.

Açlık, tiroid problemleri, anemi ve eklem ağrıları gibi tıbbi komplikasyonlara neden olur . Aşırı diyet, en ağır vakalarda, genellikle kan dolaşımındaki tuzların dengesizliğinden kaynaklanan düzensiz kalp atışı nedeniyle ölüme neden olabilir.

İki alt tip anoreksiya nervoza, kısıtlayıcı tip ve tıkalı yiyen / temizleyen tip vardır. Kısıtlı tip anoreksi olan bir kişi diyet, dövüş ve egzersiz yapar. Kanat yiyen / tasfiye eden insanlar büyük miktarlarda yemek yerler, sonra kusarlar. Birçok insan bu iki kalıp arasında gidip gelir.

belirtiler

Anoreksiya nervoza belirtileri şunlardır:

 • Önemli kilo kaybı (ideal vücut ağırlığının% 15’inden fazlası)
 • Öğün atlamak veya uzun süre oruç tutmak dahil olmak üzere aşırı diyet
 • Yemekle ilgili takıntılar ve halka açık yemeklerle ilgili korku
 • Obsesif egzersiz
 • Müshil kullanımı
 • Binging ve temizleme
 • Bozuk kendi kendine görüntü; zayıf olmasına rağmen şişman hissetmek
 • Kilo ve görünüme bağlı özgüven
 • Amenore (adet dönemlerinde durma veya gençlerde menstrüasyona başlama gecikmesi)
 • Cilt kuruluğu veya lapa lapa
 • Gevrek tırnaklar ve saç
 • Anemi
 • Ayak ve ayak bileklerinde şişlik
 • Soğuğa toleranssızlık
 • Hipotermi (düşük vücut ısısı)
 • Zayıf konsantrasyon
 • kurutma
 • Bayılma

Teşhis

Psikiyatrist, psikolog veya sosyal hizmet uzmanı gibi bir zihinsel sağlık profesyoneli, hasta ve aile tarafından bildirilen tarihe dayanarak anoreksiya nervozayı teşhis edebilir. Anoreksi olan kişi semptomları güvenilir şekilde rapor edemeyebilir, bu nedenle tanı koymak için aile üyelerinden raporlar gerekebilir. Genellikle çocuk doktoru veya birinci basamak doktoru tanı koyan ilk kişidir.

Bu tanıdaki özel bir problem, bozukluğu olan bireylerin çoğu zaman sorunu reddettiği ve bir değerlendirmeye katılmakta isteksiz olduklarıdır.

Sağlık uzmanı, kişinin kilo, yiyecek ve beden imajına karşı tutumunu soracak ve normal vücut ağırlığından daha düşük olanı ve hastalığın fiziksel belirtilerini kontrol edecektir:

 • Düşük kan basıncı
 • Anemi
 • Kuru cilt
 • Büyümüş tükürük bezleri
 • Lanugo, çok ince bir vücut kılı türü
 • Bir kadında dönemin durması
 • Diş problemleri, çünkü mide asitleri, kişi düzenli olarak temizlenirse dişlere zarar verebilir.

Bazı klinisyenler tarama testlerini kullanmayı yararlı bulmaktadır. Örnekler Yeme Bozuklukları Envanteri ve Yeme Olanakları Testi’dir.

Değerlendirmenin bir parçası olarak, klinisyen kişinin ruh hali veya kaygı bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk, kişilik bozukluğu veya madde bağımlılığı gibi tedavi gerektiren başka sorunları olup olmadığını keşfedebilir. Anoreksiya nervoza bulunan kişilerin düşük ruh hali, sosyal geri çekilme, huzursuzluk, kötü uyku ve cinsiyete olan ilginin azalması gibi depresyon semptomları olması yaygındır. Anoreksi nervosuna binging / tasfiye türü olan kişilerin ruh hallerinde inişler, çıkışlar, dürtü kontrolü ile ilgili problemleri olması ve alkol ve uyuşturucuları kötüye kullanması daha olasıdır.

Tıbbi değerlendirme, yetersiz beslenmenin kansızlığa (düşük kırmızı kan hücresi sayımı), değişmiş karaciğer ve böbrek fonksiyonlarına ve düşük potasyum gibi anormal kan kimyasalları seviyelerine neden olup olmadığını araştırmak için kan çalışmasını içerir .

Doktor şunları bulabilir:

 • Kan serumundaki anormal kimyasal seviyeler
 • Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarındaki değişiklikler
 • Tiroid hormonu, östrojen ve (erkeklerde) testosteron seviyelerindeki değişiklikler
 • Elektrokardiyogramdaki değişiklikler (EKG)
 • Kemik kütlesindeki değişiklikler

Bir doktorun ayrıca, enflamatuar barsak hastalığı, kanser veya hormonal problemler gibi kilo kaybına neden olabilecek başka tıbbi problemlerinin olmadığından da emin olması gerekir. Bununla birlikte, bu hastalıkları olan insanlar, genellikle vücut imajlarıyla ilgili bir problem yaşamazlar.

Beklenen süre

Süre değişir. Anoreksiya nervoza bulunan bazı kişiler, izole edilmiş stresli bir olayı yaşadıktan sonra, nispeten kısa bir tek bölüme sahiptir. Diğerleri için problem kronikleşir (uzun ömürlü) ve kişinin durumu giderek kötüleşir.

Birçok insan yiyecekleri kısıtlayarak başlıyor, daha sonra tıkanıyor ve temizleniyor. Son araştırmalar, vakaların çoğunun geç ergenlikten uzaklaştığını göstermiştir. Ancak, semptomların ciddiyeti daha az olsa da, önemli sayıda insan yetişkinlik çağında diyet ve beden imgesi ile ilgili sorunlara devam etmektedir.

önleme

Anoreksiya nervozayı önlemenin bilinen bir yolu yoktur. Sorunu mümkün olduğu kadar erken tespit etmek faydalıdır, çünkü erken tedavi hastalığın seyrini kısaltabilir.

tedavi

Klinisyenler ilk önce anoreksiya nervoza olan bir kişinin gıda kısıtlaması nedeniyle tıbbi tehlike altında olup olmadığını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Genel bir amaç, kişinin asgari sağlıklı kilo almasına yardımcı olmaktır. Ancak bu amacı gerçekleştirmenin en çok önerilen yolu yoktur.

Öncelik, vücut sıvıları ve tuzlarla ilgili sorunları düzeltmektir. Doktorlar, kişinin kalbini, karaciğerini ve böbrek fonksiyonlarını değerlendirir ve gerekli tıbbi desteği sağlar. En ağır vakalarda (örneğin kilo kaybı vücut ağırlığının% 20-25’inden fazla olduğunda) hastaneye yatış gerekebilir, ancak çoğu tedavi ayaktan tedavi ortamında yapılır.

Tedavi çoğu zaman, özellikle de en ciddi vakalarda olmak üzere, birçok profesyonelden gelen koordinasyon yardımını gerektirir. Kapsamlı yeme bozuklukları programları etkilidir çünkü tüm tedavi unsurlarını bir araya getirirler.

Ana görevlerden biri, anoreksiya nervoza hastasının hastalığı tanımasına ve tedaviye katılmasına yardımcı olmaktır. Eğitim, bozukluğun merkezinde olan beden imgesi hakkındaki çarpık inançlara değinilerek vurgulanmıştır. Ancak, anoreksiya nervoza hastalarının – birçok yönden – hastalıklarında zaten uzman oldukları unutulmamalıdır. Bu nedenle, tedavi sağlayan kişilerin, koruyucu veya azarlama olarak algılanabilecek şekilde davranmamaları gerekir.

Anoreksiya nervoza, en iyi psikoterapi, destek, eğitim, ilaç ve tıbbi ve beslenme süpervizyonu kombinasyonu ile tedavi edilir.

Bir dizi özel psikoterapi yaklaşımı çalışılmış olmasına rağmen, destekleyici psikoterapi ve sempatik klinik yönetimin – eğer daha fazla olmasa- da yararlı olduğunu gösteren bazı kanıtlar vardır. Öğeleri eğitim, bakım ve destek içerir. Övgü, güvence ve tavsiye, tedaviye uyumu teşvik eden olumlu bir terapötik ilişkinin sürdürülmesine yardımcı olabilir.

Yalnızca yeme davranışını değiştirmeye yönelik ödüller ve cezalar sağlayan davranış tedavileri, hastanın çarpık düşüncesiyle de ilgilenmiyorsa, muhtemelen etkili değildir. Kısa vadede yardımcı olabilirler, ancak hastalar taburcu olmak için programa nasıl uyulacağını kolayca öğrenebilirler (örneğin, “hastaneden çıkma yollarını yiyin”). Daha sonra, çarpık beden imajlarından ve yiyecek hakkındaki inançlarından vazgeçmedikleri için, yakında anormal yemeye devam ederler.

Sağlık uzmanları sorunu, kişinin kabul edebileceği şekilde tanımlamaya çalışır, sonra kişi ile ortak hedeflere doğru çalışır.

Hiçbir tek psikoterapi yaklaşımının diğerlerinden daha iyi olduğu kanıtlanmamıştır. Bu nedenle, kişi sorunu kabul ettiğinde, çeşitli terapi teknikleri denenebilir.

Bir beslenme uzmanı, yavaş kilo alımını teşvik eden sağlıklı bir beslenme programı planlayabilir.

Bilişsel terapi kişiyi beden imajı, yiyecek ve diyet ile ilgili kusurlu düşünceleri tanımaya teşvik eder ve yeme konusundaki endişeyi kontrol etmeye yardımcı olur.

Aile terapisi, hem aile üyelerini desteklemek hem de eğitmek ve ailedeki olumsuz etkileşimleri incelemek için önemli olabilir. Örneğin, aile üyelerine gıdalarla ilgili verimsiz güç mücadelelerinden kaçınmaları öğretilebilir. Çok fazla açık çatışma olan ailelerde, ebeveynler için tasarlanan eğitim programları, hastayı içeren terapi toplantılarından daha yararlı olabilir.

Daha sonra, semptomlar daha iyi kontrol altına alındığında, anoreksiya nervoza hastası, önemli ilişkileri, sınırlı duygusal büyümeyi ve değişmiş benlik kavramını nasıl etkileyebileceklerini de içeren semptomların anlamını anlamak isteyebilir. İlk olarak, yeme bozukluğunu neyin engellediğine bakmak da mümkün olabilir.

Psikoterapide olduğu gibi, anoreksiya nervoza için en iyi olduğu kanıtlanmış tek bir ilaç yoktur. Düşük ağırlık, bir insanı ilaç yan etkilerine karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Antidepresan ilaçlar, ilişkili duygudurum problemlerini iyileştirebilir. Fakat bunlar genellikle kilo alımını hızlandırmazlar (depresyon kısmen kilo vermeye neden olmazsa ).

Bu hastalığı olan bir kişinin yemek yemek ya da kilo almak istemesini sağlayan hiçbir ilaç bilinmemektedir. Bununla birlikte, antidepresanlar ve diğer ilaçlar, depresyon, endişe veya obsesif-kompulsif bozukluk semptomları olan kişilere rahatlama sağlayabilir. Ayrıca, fluoksetin gibi selektif serotonin geri alım inhibitörlerinin nüksün azalmasına yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır .

Bir insanın gıda hakkındaki düşüncesi, psikotik olarak kabul edilebilecek kadar çarpıtılabilir ve bu durumlarda, tedavi antipsikotik bir ilacı içerebilir. Olanzapin ( Zyprexa ) gibi yeni antipsikotik ilaçların bazıları, yan etki olarak kilo alımına sahiptir. Bu durumda, yan etki bir fayda olabilir, ancak anoreksiya nervoza sahip bir kişi de buna tahammül edemez.

Profesyonel Ne Zaman Aramalı?

Yiyecek kısıtlaması, üzüntü veya endişe duyguları veya beden imajıyla ilgili kalıcı problemler hakkında sorunuz varsa, bir zihinsel sağlık uzmanına, bir çocuk doktoruna veya birinci basamak doktoruna başvurun. Bir aile üyesi bu tür sorunları ilk farkeden kişi olabilir ve sorunu olan kişi adına bir sağlık uzmanına başvurmalısınız.

Şiddetli kilo kaybı veya açlık tıbbi bir acil durum haline gelebilir, bu nedenle erken tedavi arzu edilir.

prognoz

Birçok insanda hafif anoreksiya nervoza formları vardır ve tedaviye açıktır. Bu insanlar, özellikle çeşitli yaklaşımlar birleştirildiğinde iyi tepki verecektir.

Çok kilo vermiş ve tıbbi komplikasyonları olan kişiler için agresif bakım aşağı doğru bir seyir izleyebilir. Anoreksiya nervoza tıbbi komplikasyonları nedeniyle hastaneye yatırılan insanlar için, özellikle tedaviye çok dirençli olduklarında, önemli bir ölüm riski vardır. Bununla birlikte, anoreksiya nervozalı kişilerin çoğunluğu ya belirgin bir şekilde iyileşir ya da tam olarak iyileşir.

Anoreksiya nervozadan iyileşen kişiler, nüksü önlemek için uzun süreli desteğe ve tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Yorum Ekle

ilaç rehberi etil alkol film izle saç modelleri dijital akıl etil alkol
satılık bahis sitesi

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

%d blogcu bunu beğendi: