Anoskopi

Test nedir?

Anüsünüzün ve rektumunuzun içine bakmak için anoskop denilen bir tüp kullanılır. Doktorlar hemoroitleri, anal fissürleri (anüsün kaplamasında göz yaşları) ve bazı kanserleri teşhis etmek için anoskopi kullanır.

Teste nasıl hazırlanırım?

Testten önce, kendinizi daha rahat hale getirmek için mesanenizi boşaltmak veya bir bağırsak hareketi yapmak isteyebilirsiniz.

Test yapıldığında ne olur?

Bu test genellikle bir doktor ofisinde yapılır. İç çamaşırını çıkarman gerek. Doktorun neyi tercih ettiğine bağlı olarak, ya muayene masasının üstüne yatarsınız, dizleriniz göğsünüze doğru bükülür ya da masanın üzerinde öne doğru eğilirsiniz. Anoskop 3 ila 4 inç uzunluğunda ve ortalama ila kalın bağırsak hareketinin genişliğidir. Doktor anoskobu bir yağlayıcıyla kaplar ve nazikçe anüsünüze ve rektumunuza doğru iter. Doktor sizden bağırsak hareketi yapacakmış gibi “aşağıya çekilmenizi” veya itmenizi isteyip rahatlayabilir. Bu, doktorun anoskopu daha kolay yerleştirmesine ve rektumun astarı boyunca şişkinlikleri tanımlamasına yardımcı olur.

Bu tüpe bir ışık parlatarak, doktorunuz rektum ve anüsün alt kısmının net bir görüntüsüne sahiptir. Test tamamlandığında, anoskop daha sonra yavaşça dışarı çekilir.

Muayene sırasında baskı hissedeceksiniz ve anoskop sizi bağırsak hareketi yapacakmış gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Bu duyumdan endişe duymayın; bu normal. Bağırsak hareketleriyle ağrıları olmayan çoğu hasta anoskopiden ağrı hissetmez.

Testten kaynaklanan riskler nelerdir?

Anoskopiden önemli bir risk yoktur. Bazen, özellikle hemoroitiniz varsa, anoskop çekildikten sonra az miktarda kanama olabilir.

Test bittikten sonra özel bir şey yapmalı mıyım?

Hemen normal aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Test sonucunun bilinmesi ne kadar zaman önce gerçekleşir?

Doktorunuz size anoskopi sınavınızdan hemen bahsedebilir. Test sırasında bir biyopsi örneği alınırsa, sonuçların geri dönmesi birkaç gün alacaktır.

Yorum Ekle

ilaç rehberi etil alkol film izle saç modelleri dijital akıl etil alkol
satılık bahis sitesi

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

%d blogcu bunu beğendi: