Antibiyotik İlişkili İshal

Sağlıklı insanlarda, birçok farklı bakteri türü bağırsakta yaşar. Birçoğu vücuda zararsız veya hatta yardım eder, ancak birkaçı saldırgan sorunlu olma potansiyeline sahiptir. Normal şartlar altında, “kötü” bakteri sayıca çok fazladır. Böylece, bağırsakların doğal ekolojik dengesi onları kontrol altında tutar.

Bir kişi bir antibiyotik ile tedaviye başladığında bu dramatik bir şekilde değişebilir. Bunun nedeni, antibiyotiklerin, çeşitli türler arasındaki hassas dengeyi değiştirerek, bağırsakların normal bakterilerinin çoğunu öldürebilmesidir.

Çoğu durumda, sonuç yalnızca antibiyotik tedavisi sona erdikten sonra hızla kaybolan hafif bir kısa süreli ishal vakasıdır. Bununla birlikte, nadiren, bir antibiyotik, agresif “kötü” olanların kontrolden çıkma konusunda serbest olduğu, bağırsakların “iyi” ve zararsız bakterilerinin çoğunu ortadan kaldırır.

Özellikle bir bakteri türü, Clostridium difficile ( C. difficile ) adı verilen bir tür , bağırsak içinde büyüyebilir ve bağırsak duvarına zarar veren ve kolit olarak adlandırılan bağırsak iltihabını tetikleyen tahriş edici kimyasallar üretebilir. Bu karın ağrısı, kramp, ishal ve ateş neden olabilir. Bazı durumlarda, yüksek hacimli, ishal, kişinin dehidratasyon (çok düşük vücut suyu seviyeleri) geliştirmesi için sık görülür.

C. difficile aşırı büyümesinin daha şiddetli bir komplikasyonu psödomembranöz kolit adı verilen bir bağırsak iltihaplanmasına yol açabilir. Psödomembranöz koliti olan hastalar, bağırsak duvarında bir delik açabilecek (bağırsak perforasyonu) çalışmayı durduran ciddi toksik megacolon) kolon riski altındadır.

Çünkü C. difficile insanların yaklaşık% 5 bağırsakları sessizce yaşayan, bir bölüm C. difficile ishal bazen sağlıklı yetişkinlerde ve antibiyotik alıyor çocuklarda görülür.

C. difficile enfeksiyonları, yaşlılar ve zayıflatıcı hastalıkları olanlar arasında çok daha yaygındır. Hastanelerde ve bakım evlerinde, C. difficile bakterileri hastadan hastaya sağlık çalışanlarının yıkanmamış ellerine ve ayrıca tuvaletler, lavabolar ve dışkı ile kirlenmiş diğer yüzeyler üzerinden yayılabilir.

Bazı çalışmalara göre, hastanelerde ve huzurevlerinde hastaların% 20’sinden fazlası sessizce bağırsaklarında C. difficile’i barındırıyor . Bu hastaların herhangi birinde, bir antibiyotik ile tedavi C. difficile’nin aşırı büyümesi ve hastalığa neden olması için yeterlidir. C. difficile ishal ve kolitine neden olduğu için birçok farklı tipte antibiyotik suçlanmasına rağmen , en sık suçlananlar klindamisin ( Cleocin ), ampicillin (birkaç marka altında satılmaktadır) ve sefaleksin ( Keflex ) gibi sefalosporinlerdir .

belirtiler

Bir antibiyotik kullanıyorsanız, ilaç, ara sıra gevşek dışkıya veya birkaç gün boyunca hafif ishale neden olabilecek bağırsak bakteri popülasyonunda hafif bir değişikliğe neden olur. Bu semptomlar antibiyotik tedavisiniz bittiğinde bitmelidir.

Bağırsak bakterilerinizde daha çarpıcı bir değişiklik varsa ve C. difficile bakterileri aşırı büyümeye başlarsa, belirtileriniz şunları içerebilir:

 • Sulu ishal
 • Karın ağrısı
 • Karın hassasiyeti
 • Ateş
 • İshalinizde iltihap veya kan (eğer hastalığınız C. difficile colitis’e ilerlerse )

Bazı durumlarda, ateş ve karın ağrısı, ishal başlamadan birkaç gün önce gelişir.

C. difficile toksininin neden olduğu ishal, genellikle bir antibiyotik çekerken başlar, ancak ishal gecikebilir ve ilacı almayı bıraktıktan birkaç hafta sonra başlayabilir.

Teşhis

Açıklanamayan ishalin varsa ve antibiyotik kullanıyorsanız, doktorunuza reçeteli antibiyotik adını, tedaviye ilk başladığınız tarihi ve bağırsak semptomlarınızın başladığı tarihi anlattığınızdan emin olun.

İshalinizin ciddiyetini değerlendirmek ve dehidratasyon riskinizi değerlendirmek için doktorunuz şunları soracaktır:

 • Günde kaç tabure alıyorsun
 • Dışkı yarı katı, hafif gevşek veya çok sulu olsun
 • Dışkı görünümünü
 • Herhangi bir dehidrasyon belirtisi olup olmadığı – çok kuru bir ağız, yoğun susuzluk, idrara çıkma azalması, aşırı zayıflık
 • Dışkıda kan olup olmadığı
 • Ateş veya karın ağrısı gibi ek endişe verici belirtileriniz varsa

Çoğu durumda, doktorunuz belirtilerinize, antibiyotik tedavisi geçmişinize ve fizik muayenenizin sonuçlarına göre antibiyotikle ilişkili diyare tanısı koyabilir. Olağandışı şiddetli belirtileriniz varsa, yakın zamanda bir hastaneden veya bakım evinden taburcu olduysanız veya aşağıdaki durumlarda doktorunuz C. difficile enfeksiyonundan şüphelenebilir .

 • 101 ° Fahrenheit üstü ateş
 • Şiddetli ishal (günde 10’dan fazla sulu tabure)
 • Önemli dehidrasyon belirtileri (ağız kuruluğu, yoğun susuzluk, idrara çıkma, zayıflık azalması)
 • Kan veya irin içeren dışkı
 • Karın ağrısı

Bu test genellikle C. difficile bakterileri tarafından yapılan bir toksinin varlığı için bir veya daha fazla dışkı örneğinin kontrol edilmesini içerir .

Beklenen süre

Hafif, komplike olmayan antibiyotikle ilişkili ishal varsa, antibiyotik tedaviniz bittiğinde bağırsak hareketleriniz yavaş yavaş normale dönmelidir.

Daha şiddetli C. difficile ishal formları, ilaç tedavisinin ilk 72 saati içinde genellikle ishal geçici olarak geri dönmekte oldukça yaygın olmasına rağmen, azalmaya başlar.

önleme

İshali olan bir kimseye bakıyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayarak potansiyel olarak zararlı bakterilerin yayılmasını önleyebilirsiniz:

 • Ellerinizi sık sık yıkayın, özellikle tuvaleti kullandıktan, çocuk bezini değiştirdikten veya yatak örtülerini temizledikten sonra.
 • Dışkı ile kirlenmiş çamaşırları yıkamak için deterjan ve klor ağartıcı kullanın.
 • Kirlenmiş banyo yüzeylerini klor bazlı bir ev temizleyicisi ile silin.
 • C difficile ile hastanede birini ziyaret ettikten sonra ellerinizi yıkamak için sabun ve su kullanın . Alkol bazlı el temizleyicileri bu bakterileri öldürmez.

Kendiniz antibiyotik kullanıyorsanız, canlı kültür içeren yoğurt yiyerek ilacın normal bağırsak bakterileriniz üzerindeki etkilerini azaltabilirsiniz.

tedavi

Hafif antibiyotikle ilişkili diyare vakaları için aşağıdaki önerileri deneyin:

 • İshal nedeniyle kaybedilen vücut suyunu değiştirmek için bol miktarda sıvı alın . Alkolsüz içecekler, sporcu içecekler, et suyu veya reçetesiz satılan oral rehidrasyon sıvıları deneyebilirsiniz.
 • Süt ürünlerinden ve buğday unu içeren yiyeceklerden (ekmek, makarna, pizza) geçici olarak kaçının, çünkü sindirim sisteminiz birkaç gün boyunca alışılmadık derecede hassas olabilir. Ayrıca geçici olarak meyveler, mısır ve kepek gibi lifli gıdalardan uzak durun.
 • İlk önce doktorunuza danışmadan antidiarr ilaç kullanmayınız. Bu ilaçlar bağırsaklarınızın zararlı bakteri ve toksinleri dışkıdan vücudunuzdan geçirme kabiliyetine müdahale edebilir.

C. difficile enfeksiyonu nedeniyle daha şiddetli ishal geçirirseniz , doktorunuz muhtemelen antibiyotik tedavinizi durduracak ve C. difficile’yi ortadan kaldırmak için metronidazol ( Flagil ) adlı bir antimikrobiyal ilaç yazacaktır . Metronidazol başarısız olursa, vankomisin ( Vancocin ) gibi alternatif bir ilaç kullanılabilir.

Tedavi C. difficile enfeksiyonunu ortadan kaldıramazsa doktorunuz bir dışkı nakli önerebilir. İşlem iğrenç gelebilir. Ancak gerçekleştirmek kolaydır. 

Eşler, ebeveynler, kardeşler ve yaşlı hastaların yetişkin çocukları tercih edilen donörlerdir. Ancak herhangi bir sağlıklı insan dışkı bağışında bulunabilir. 

Donör taze bir dışkı örneği sağlar. Doktorlar bir bulamaç yapmak için karıştırın ve bir tuz çözeltisi ile karıştırın. Bulamaç, sindirilmeyen büyük gıda parçacıklarını uzaklaştırmak için gazlı bez veya bir kahve filtresinden geçirilir. 

Doktorlar, donör dışkı karışımını alıcının bağırsağına sokmak için birkaç seçeneğe sahiptir. Tercih edilen yöntem kolonoskopi veya lavmandır. 

C. difficile enfeksiyonu olan kişilerin yaklaşık% 3’ü yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı ve bilgisayarlı tomografi (BT) taramasında ortaya çıkacak olan toksik megacolon (genişletilmiş kolon) adı verilen bir komplikasyon ile ciddi şekilde hastalanacaktır. Bu hastalar bir cerrah tarafından değerlendirilmelidir. Eğer cerrah bağırsağın bir delik veya sızıntı yapabileceğinden endişe duyuyorsa (perfore), kolonun etkilenen kısmını çıkarmak için acil cerrahi müdahale önerecektir.

Profesyonel Ne Zaman Aramalı?

Antibiyotik kullanıyorsanız ve aşağıdaki semptomlardan herhangi birini geliştirirseniz derhal doktorunuzu arayın:

 • Günde beşten fazla dışkı veya ishal vakası
 • Yüksek hacimli, sulu ishal
 • Ateş
 • Karın ağrısı veya hassasiyet
 • Dışkıda kan veya irin

prognoz

Genel olarak, prognoz mükemmeldir. Hafif antibiyotikle ilişkili diyare ile hemen hemen tüm yetişkinler komplikasyon olmadan tamamen iyileşir.

Daha şiddetli C. difficile ishali olan kişiler arasında ,% 15 ila% 35, metronidazol bittikten sonraki tedaviden sonra sekiz hafta içinde problemi geri kazanır. Bu hastaların hemen hepsi ikinci bir ilaç tedavisi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Yorum Ekle

ilaç rehberi etil alkol film izle saç modelleri dijital akıl etil alkol
satılık bahis sitesi

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

%d blogcu bunu beğendi: