Apandisit

Apandisit, kalın bağırsağın sağ alt tarafından takılan küçük, parmak benzeri bir tüp olan ekin iltihabıdır. Eklerin amacı bilinmemektedir. Genellikle sindirim sisteminde bir enfeksiyon veya tıkanma nedeniyle iltihaplanır. Eğer tedavi edilmezse, enfekte olmuş bir ek, enfeksiyonu karın boşluğu boyunca ve kan dolaşımında patlayabilir ve yayabilir.

Apandisit

Apandisit her yıl her 500 kişiden 1’ini etkiler. Apandisit riski yaşla birlikte artar, 15-30 yaşları arasındadır. Apandisit, çocuklarda karın cerrahisinin temel nedenidir ve her 1000 çocuktan dördünde 14 yaşından önce apendiksine ihtiyaç duyulmaktadır.

belirtiler

Apandisit belirtileri şunlardır:

  • Karın ağrısı, genellikle göbek düğmesinin hemen üstünde başlar ve sonra karnın sağ alt tarafına hareket eder

  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Karın şişmesi
  • Karnın sağ tarafına dokunduğunuzda ağrı
  • Düşük ateş
  • Gaz geçemez
  • Normal bağırsak düzeninde değişiklik

Apandisit semptomlarınız varsa, kabızlığı gidermek için lavman veya müshil kullanmayın: Bu ilaçlar apendiksin patlama olasılığını arttırır. Ayrıca, doktorunuzu görmeden önce ağrı kesici ilaçlar kullanmaktan kaçının, çünkü bu ilaçlar apandisit semptomlarını maskeleyebilir ve teşhisi zorlaştırabilir.

Teşhis

Doktorunuz tıbbi geçmişinizi, özellikle de sindirim hastalıklarını gözden geçirir. Doktorunuz en son bağırsak hareketlerinizle ilgili ayrıntılar dahil olmak üzere mevcut sindirim belirtilerinizi soracaktır: zamanlama, sıklık, karakter (sulu veya sert) ve dışkıda kan mı yoksa mukus ile mi çizildiği.

Doktorunuz sizi muayene edecek ve sağ alt karnınızdaki ağrıyı kontrol edecek. Çocuklarda doktor, nerede ağrıyor diye sorulduğunda çocuğun ellerini göbek üzerinde tutup tutmadığına bakar. Bir bebekte, bükülmüş kalçalar (göğsüne doğru dizler) ve hassas bir karın teşhisi için önemli ipuçları olabilir.

Fizik muayeneden sonra doktorunuz, idrar yolu problemini ekarte etmek için enfeksiyon belirtilerini ve idrar tahlili olup olmadığını kontrol etmek için kan testleri isteyecektir. Doktorunuz, tanıyı doğrulamak için bir ultrason veya bilgisayarlı tomografi (BT) taraması sipariş edebilir. Çok küçük çocuklarda, pnömoniyi ekarte etmek için göğüs röntgeni gerekebilir.

Beklenen süre

Çoğu insan, karın ağrısı nedeniyle 12 ila 48 saat içinde tıbbi yardım isteyecektir. Bazı durumlarda, tanı konmadan önce birkaç hafta boyunca düşük düzeyde bir iltihap vardır.

önleme

Apandisiti önlemenin yolu yoktur.

tedavi

Standart tedavi eki çıkarmaktır. Apendektomi adı verilen ameliyat, ek yırtılma riskini azaltmak için mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır. Apandisitten şüpheleniliyorsa, bir ultrason veya BT taraması tanıyı doğrulayamasa bile, cerrah ekin çıkarılmasını önerecektir. Cerrahın ameliyat önerisi yırtılmış bir ekin tehlikesini yansıtır: Apendektomi nispeten düşük riskli bir ameliyatken, hayati tehlike olabilir.

Cerrahlar, eki çıkarmak için sıklıkla laparoskopik cerrahiyi tercih edeceklerdir çünkü hastanede ortalama kalış süresi daha kısadır ve iyileşme standart cerrahi yaklaşıma göre daha hızlıdır.

İnsanlara genellikle ameliyat sırasında damardan (damar içine) antibiyotik verilir. Antibiyotik ameliyattan sonraki güne kadar devam eder. Ek kırıldıysa, kişinin bir hafta veya daha uzun süre antibiyotik kullanması gerekir.

Erken apandisitli kişiler “ilk önce antibiyotik” stratejisi olarak bilinenlerle tedavi edilebilir. Bu, genellikle 24 ila 48 saat boyunca intravenöz olarak ve daha sonra 5-9 gün boyunca oral olarak tedavi etmek anlamına gelir.

Bu strateji ile tedavi edilen hastalar yakından izlenmelidir. Hızla düzelmezse, ameliyat yapılır. Belirtiler tamamen iyileşse bile, doktorunuz daha sonra bir apendektomi yaptırmanızı önerebilir.

Profesyonel Ne Zaman Aramalı?

Patlamış bir ek riskini önlemek için, siz veya bir aile üyesinin apandisit belirtileri varsa derhal doktorunuzla iletişime geçin. Apandisit acil bir durumdur ve acil müdahale gerektirir.

prognoz

Ameliyata ihtiyacı olan kişiler sıklıkla hastanede iki ila üç gün kalırlar (eğer ek yırtılmazsa). Apendektomisi olan kişiler normalde tamamen iyileşir.

Yırtılan bir ek durumunda, hastanede kalış genellikle daha uzundur. Nadir olmasına rağmen, eğer yırtılmış bir ek karın boyunca ve kana bulaşırsa kişi apandisitten ölebilir.

Yorum Ekle

ilaç rehberi etil alkol film izle saç modelleri dijital akıl etil alkol
satılık bahis sitesi

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

%d blogcu bunu beğendi: