Aşırı kansızlık

Aplastik anemi, kemik iliğinin yeterli kan hücresi üretmediği nadir, potansiyel ölümcül bir hastalıktır. Kemik iliği, kemiklerin yapmaktan sorumlu olan merkezi kısmıdır:

 • Oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri
 • Enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücreleri
 • Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan trombositler

Kemik iliği, hücreleri ve trombositleri kan dolaşımına bırakır.

Tam bir kan sayımı (CBC), kan dolaşımında dolaşan kırmızı hücrelerin, beyaz hücrelerin ve trombositlerin sayısını ölçen bir kan testidir. Aplastik anemili kişilerde normalde kemik iliğinde üretilen üç kan hücresi türünün düşük seviyeleri vardır.

Aplastik anemi, kemik iliğinde kök hücre adı verilen hücrelerde görülen bir problemdir. Kök hücreler, üç kan hücresi türünde gelişen temel “ana hücreler” dir. Aplastik anemide, bir şey ya kök hücreleri tahrip eder ya da kök hücrelerin uygun şekilde gelişememeleri için kemik iliğinin ortamını büyük ölçüde değiştirir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç faktör bu soruna neden olabilir:

 • Radyasyona maruz kalma (radyasyon hastalığı)
 • Kemoterapi
 • Çevresel toksinler (böcek öldürücüler, benzen, azot hardalları)
 • Kloramfenikol (Kloromisin), fenilbütazon (Butazolidin), sülfonamitler (Gantanol ve diğerleri), antikonvülsanlar, simetidin (Tagamet) ve diğerleri dahil olmak üzere birçok farklı ilaç
 • Viral hepatit B, parvovirüs B19, HIV ve enfeksiyöz mononükleoz (Epstein-Barr viral enfeksiyonu) dahil olmak üzere bazı viral enfeksiyonlar
 • Vücudun kendi kan kök hücrelerine uygunsuz şekilde saldırdığı otoimmün hastalık

Bazı insanların genetik (kalıtsal) yapıları nedeniyle aplastik anemi geliştirmeleri daha olasıdır. Fanconi’nin anemi, aplastik anemiye ve ayrıca fiziksel anormalliklere neden olan kalıtsal bir hastalıktır. Bazı kadınlar hamilelik sırasında hafif bir aplastik anemi şekli geliştirir, ancak doğumdan sonra kaybolma eğilimindedir. Aplastik anemili hastaların% 50 ila% 65’inde, hastalığın nedeni açık değildir.

Aplastik anemi, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da her yıl her 1 milyon insandan iki ila altı tanesini vurmaktadır. Hastalık, kloramfenikol ilacıyla tedavi edilenlerin her 25.000 ila 40.000’inden birini (şu anda ABD’de nadiren kullanılmaktadır) etkilemektedir, ancak diğer ilaçlarla tedavi edilen insanlarda daha nadir görülür.

belirtiler

Aplastik aneminin semptomları ve belirtileri şunlardır:

 • Soluk ten
 • yorgunluk
 • zayıflık
 • Baş dönmesi
 • Baş dönmesi
 • Hızlı darbe
 • Kalp üfürüm
 • Deride cüruf ve küçük kanama bölgeleri
 • Diş eti, burun, vajina veya gastrointestinal sistemden veya idrardaki kandan anormal kanama
 • Enfeksiyonlar

Teşhis

Doktorunuz tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve belirtilerinizi açıklamanızı isteyecektir. Diğer sorular şunları içerebilir:

 • Toksik kimyasallara veya radyasyona maruz kaldığınız bir alanda mı yaşıyorsunuz?
 • Hangi ilaçları kullanıyorsun?
 • Hiç hepatit, mononükleoz veya başka bir viral enfeksiyon geçirdiniz mi?
 • Ailesinde aplastik anemi ya da diğer kan hastalıkları öyküsü var mı?

Bazı durumlarda, aplastik aneminin varlığı bazı lösemi çeşitlerinin gelişimini engelleyebilir.

Doktorunuz sizi aplastik aneminin belirtilerini araştıracak şekilde muayene edecektir. Bunu kırmızı kan hücrelerinin, beyaz kan hücrelerinin ve trombositlerin seviyelerini ölçmek için kan testleri izleyecektir. Testler, her üç kan hücresi tipinin seviyelerinin aşırı düşük olduğunu, ancak hücrelerin kendilerinin normal göründüğünü gösterdiğinde aplastik anemiden şüphelenilmektedir. Tanıyı doğrulamak için kemik iliği biyopsisi adı verilen bir test gereklidir.

Kemik iliği biyopsisi sırasında, omurganın her iki tarafındaki belin hemen altındaki büyük pelvik kemiğe bir iğne sokularak küçük bir kemik iliği örneği alınır. Bu kemik iliği örneği laboratuarda incelenmiştir. Hematolog (kan hastalıkları konusunda uzmanlaşmış doktor) genellikle kemik iliği bulguları ve temel kan testlerinin sonuçlarına dayanarak tanıyı doğrular.

Beklenen süre

Aplastik aneminin ne kadar süreceği, nedenine, hastalığın ciddiyetine, hastanın yaşına ve tedaviye verilen cevaba bağlıdır. Örneğin, aplastik anemi, bazı ilaç maruziyeti, hamilelik, enfeksiyöz mononükleoz veya düşük doz radyasyonunun bir sonucu olarak geliştiğinde sıklıkla kısa süreli bir durumdur. Bununla birlikte, nedeni bilinmediğinde veya hepatit, belirli toksinler (benzen, çözücüler, böcek öldürücüler), bazı ilaçlar, yüksek dozda radyasyon veya otoimmün hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıktığında genellikle uzun vadeli bir problemdir.

önleme

Bazı aplastik anemi formlarını, hastalığa neden olabilecek toksinlere, radyasyona ve ilaçlara maruz kalmaktan kaçınarak önleyebilirsiniz. Hepatit B virüsü (aplastik anemiye neden olabilir) ile enfekte olmamak için hepatit B aşısı alabilirsiniz. HIV ve hepatit B güvenli seks yaparak ve intravenöz ilaçlar kullanmadan önlenebilir.

Bazı aplastik anemi formları önlenemez.

tedavi

Aplastik anemi için nasıl tedavi ettiğinizin nedeni ve ciddiyetine bağlıdır. İlaç tedavisi, hamilelik, düşük dozda radyasyon veya bulaşıcı mononükleoz ile ilgili kısa süreli bir durum ise, muhtemelen tedavi olmadan iyileşeceksiniz Bununla birlikte, semptomlar tedavi edilebilir. Örneğin, kanama bölümleri trombositlerin ve kırmızı kan hücrelerinin transfüzyonuyla tedavi edilebilirken, enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Hafif aplastik anemiye sahip kadınlara ayrıca oral adet doğum kontrol hapları verilebilir, böylece aylık menstrüel akışları aşırı değildir.

Evde, antiseptik sabun kullanmanız, çentiklerden gereksiz yere kanamayı önlemek ve temas sporlarına katılmaktan kaçınmak için bıçaklar yerine elektrikli traş makineleri kullanmanız gerekir. Ayrıca, doktorunuz sert bağırsak hareketlerinin olmadığından emin olmak için dışkı yumuşatıcı önerebilir, bu da rektumunuzdan kanamasına neden olabilir.

Şiddetli ve uzun süreli aplastik anemi için iki ana tedavi kemik iliği nakli ve immünsüpresif tedavilerdir.

Aplastik aneminin çoğu tedavisi, bağışıklık sisteminin normal işlevini ciddi şekilde bozan ilaçlar gerektirir. Bu, hastaları genellikle sıradışı olanları enfeksiyon riskine sokar. Bu enfeksiyonlar kemik iliğinin iyileşme şansı yakalanmadan önce ve tedaviler etkilenmeden önce ortaya çıkabilir. Bu nedenle kan hastalıkları uzmanlarının ve gerekirse enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının bakımı altında olmak çok önemlidir.

A bone marrow transplant is the most effective therapy, but the possibility of dying from the treatment increases with age, so it is most ideal for children, adolescents and young adults. In addition, the treatment is safest when the patient has a sibling (brother or sister) with a similar bone marrow type and can be used as a donor. Only about 30 percent of people who need the procedure have siblings who can be donors. In some cases, a donor who is a match but is not related to the patient will be used. However, the rate of complications is higher when the donor is not a sibling.

Bazı hastalar kemik iliği nakli yerine immünsüpresif ilaçlar ile tedavi edilecektir. Bu ilaçlar arasında ATG olarak bilinen anti-timosit globülin ( Thymoglobulin ); antilfosit globülin (ALG); prednizon (Deltasone, Orasone, Meticorten) ve siklosporin (Neoral, Sandimmune, SangCya). Kan hücresi üretimi, eritropoietin, granülosit koloni uyarıcı faktör (G-CSF), granülosit-makrofaj koloni uyarıcı faktör (GM-CSF) veya diğer hematopoetik büyüme faktörü ilaçları ile de uyarılabilir.

Profesyonel Ne Zaman Aramalı?

Derinizde anormal morluklar olduğunu fark ederseniz veya sık sık burun kanaması, diş eti kanaması, ağır adet kanaması veya rektal kanama gelişirse, doktorunuzu derhal arayın.

prognoz

Aplastik aneminin ortaya çıkışı, hastanın sağlığı ve yaşının yanı sıra nedeni ve ciddiyetine bağlıdır. Bazı ilaçlar, hamilelik, düşük dozda radyasyon veya bulaşıcı mononükleozun neden olduğu vakalar genellikle kısa sürelidir ve genellikle herhangi bir komplikasyon (anemi, kanama, artmış enfeksiyonlar) tedavi edilebilir. Gebelikte aplastik anemi gelişen kadınlar gelecekteki gebeliklerde de sorun yaşayabilir.

Aplastik anemi şiddetli ve uzun ömürlü olduğunda ölümcül olabilir. Bir kardeşinden kemik iliği nakli alan hastaların% 70 ila% 90’ı hayatta kalır. İlişkisiz bir donörden kemik iliği nakli ile tedavi edilen hastalarda sağkalım oranları çok daha düşüktür. Bir kemik iliği nakli mümkün olmadığında, hastaların yaklaşık% 50’si sadece immünosüpresif tedaviye iyi cevap verecektir. Bununla birlikte, immünosüpresif tedavi alan uzun süreli kurtulanların kanser, özellikle de akut lösemi geliştirmesi daha olasıdır.

Mevcut tedavilere cevap vermeyen ciddi, kronik aplastik anemili hastalar 18 ila 24 ay içerisinde% 80 ölme şansına sahiptir.

Aplastik anemili kişilerde lösemi gelişimi için ortalama riskten daha yüksektir.

Yorum Ekle

ilaç rehberi etil alkol film izle saç modelleri dijital akıl etil alkol
satılık bahis sitesi

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

%d blogcu bunu beğendi: