Bol miktarda meyve ve sebze yiyenlerin hafıza kaybı daha az

Sağlıklı bir diyet uygulayan erkekler, iki yıldan uzun bir süredir geniş bir grup insanı izleyen yeni bir çalışmaya göre beyinlerini koruyor olabilir.
kırmızı ve sarı biber, yapraklı yeşillik

Yapraklı yeşillikler ve kırmızı ve turuncu sebzeler, yeni bir çalışmada azalmış hafıza kaybı ile ilişkilendirildi.

Boston, MA’daki Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu’ndan araştırmacılar, 26 yıl boyunca 27.842 erkeği takip eden bir araştırmanın verilerini analiz etti.

Erkekler, 1986 yılında – ortalama 51 yaşlarında, ortalama – – sonra da 2002’ye kadar her 4 yılda bir, 1986 yılında çalışmaya başladıklarında, yiyecek ve içecek alımlarıyla ilgili ayrıntılı anketler doldurdular.

Takip 2012 yılına kadar sürdü, bu süre zarfında ortalama yaşları 70’lerin ortalarından ortalarına kadardı.

Takipin son birkaç yılı boyunca, bir şeyleri düşünme ve hatırlama yeteneklerinde herhangi bir düşüş fark edip etmediklerini bulmak için kısa testler de yaptılar.

Analiz, daha yüksek miktarlarda belirli yiyecek ve içecek tüketmenin, hafıza ve düşünme becerilerindeki düşüş riskini azalttığını göstermiştir.

Bu etkiyi en çok gösteren yiyecekler yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı ve koyu portakal sebzeler, meyve meyveleri ve portakal suyu idi.

Nöroloji dergisi geçenlerde çalışma ve bulguları hakkında bir bildiri yayınladı .

“Çalışmalarımız” diyor, okulun beslenme ve epidemiyoloji bölümlerinde çalışan ilk yazar Dr. Changzheng Yuan, “diyet seçimlerinin beyin sağlığınızı korumak için önemli olabileceğine dair daha fazla kanıt”.

Öznel bilişsel işlev testi

Öznel bilişsel fonksiyonun (SCF) amacı, tamamlanan erkeklerin bellekteki değişiklikleri ve kendilerini fark ettiklerini düşünme yeteneklerini ayırt etmektir.

SCF testi altı madde içermektedir ve çalışma yazarları, “geçerliliğinin Alzheimer hastalığına bağlı bir genle“ güçlü ilişkilerle desteklendiğini ”not etmişlerdir .

Öznel test, objektif testlerde ortaya çıkmaya başlamadan önce, hafıza ve düşünme becerilerindeki düşüşü ortaya çıkarabilir.

Erkekler SCF testini iki kez tamamladılar: 2008’de bir kez ve 2012’de tekrar izlemenin sonunda. Tipik sorular:

  • “Alış veriş listesi gibi kısa bir listeyi hatırlamak normalden daha fazla sorun yaşar mı?”
  • “Grup sohbeti yaptıktan sonra normalden daha fazla sorun yaşar mısın?

Yazarlar, “iki puanın ortalamasını iyi, orta ve kötü SCF olarak kategorize ettiklerini” belirtmişlerdir.

Hafif bilişsel bozulma uyarısı

SCF sonuçlarında ortaya çıkan herhangi bir hafıza azalması, hafif bilişsel bozulmanın (MCI) başlamasının habercisi olabilir.

MCI, sık görülen en yaygın demans şekli olan Alzheimer hastalığından önce gelen bir durumdur . Bununla birlikte, MCI’li herkes Alzheimer’ı geliştirmeyecektir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Ulusal Yaşlanma Enstitüsü’ne göre, ” amnestic MCI tanımınauyanların” yaklaşık yüzde 80’i 7 yıl içinde Alzheimer hastalığını geliştiriyor.

Amnestic MCI, genellikle hafıza kaybına bağlı olan MCI şeklidir.

Son araştırmada, erkeklerin yüzde 55’i SCF testinde “iyi”, yüzde 38’i “orta” ve yüzde 7’sini “fakir” olarak değerlendirdi.

Meyve ve sebze tüketimi

Ekip, erkekleri meyve ve sebze alımlarına göre beş gruba ayırdı. Sonuçlar, en fazla sebze yiyen grubun günde yaklaşık 6 porsiyon tükettiğini ve en az tüketen grubun ise 2 olduğunu göstermiştir.

Günlük meyve tüketimi en az yiyen grup için en fazla yarıyı yiyen grup için 3 porsiyon arasında değişmekteydi.

Sebze tüketiminin SCF puanları ile karşılaştırılması şunu göstermiştir:

  • En fazla sebze yiyen erkeklerin hafıza fonksiyonlarında bir azalma yaşadıklarını bildirme olasılıkları yüzde 34 daha azdı.
  • En fazla sebze yiyen erkeklerin yüzde 6,6’sı SCF’de en az yiyenlerin yüzde 7,9’u ile karşılaştırıldığında düşük puan aldı.

Sonuçlar ayrıca, her ay portakal suyu içen erkeklerde, ayda yalnızca bir kez içenlere kıyasla SCF puanlarının düşük olması olasılığını yüzde 47 daha az gösterdi. Bağlantı en çok her gün portakal suyu içen yaşlı erkeklerle ilgiliydi.

Buna ek olarak, her gün en çok meyve yiyen erkeklerin kötü bir SCF skoru olması en düşük ihtimaldi, ancak bu bağlantı, ekibin diğer yiyeceklerin etkisini düşündükten sonra gücünü kaybetti.

Ekip ayrıca, çalışma süresinin başlangıcına yakın yüksek seviyelerde meyve ve sebze tüketiminin, yaklaşık 20 yıl sonra kötü bir SCF puanı alma şansının daha düşük olmasıyla bağlantılı olduğunu tespit etti.

Erkeklerin çok fazla meyve ve sebze yemeye devam edip etmemeleri – SCF testine başlamadan 6 yıl öncesine kadar – link üzerinde bir etkisi olmamıştır.

Bağlantı neden ve sonuç kanıtlamaz

Tasarımından dolayı, çalışma çok fazla meyve, sebze ve portakal suyunun tüketilmesinin hafıza kaybı riskini azalttığı sonucuna varmıyor.

Bununla birlikte, sonuçlar – ikisi arasındaki bağlantıyı, özellikle de uzun bir süre boyunca ortaya çıkararak -, çok sayıda meyve ve sebze yemenin hafızanın azalmasını önlemeye yardımcı olduğu fikrini desteklemektedir.

Yazarlar, erkeklerin çalışmanın başlangıcında tüm dönem boyunca düşüşü değerlendirmek için hafıza ve düşünme yeteneği testlerinden geçmediği gerçeğinin mutlaka büyük bir zayıflık olmadığını öne sürmektedir.

Bütün erkekler, dişçilik, optometri ve veterinerlik gibi yüksek düzeyde bilişsel yeterlilik gerektiren yıllarca süren eğitimi içeren mesleklerde bulunmuş ya da olmuşlardır.

Ayrıca, çalışmanın bu gruplardaki erkeklerle sınırlı olmasından dolayı, bulguların mutlaka tüm erkekler veya kadınlar için geçerli olmadığını da not etmişlerdir.

Bu çalışmadaki en önemli faktörlerden biri, 20 yıllık bir zaman diliminde böylesine büyük bir erkek grubunu araştırıp izleyebilmemiz ve sonuçların çok iyi anlaşılmasını sağlayabilmemiz” 

Leave a Reply

etil alkol
%d blogcu bunu beğendi: