Guaifenesin nedir?

Guaifenesin bir balgam söktürücüdür. Göğsünüzdeki ve boğazınızdaki tıkanıklığı gevşetmeye yardımcı olarak ağzınızdan öksürmeyi kolaylaştırır.

Guaifenesinsoğuk algınlığı , enfeksiyonlar veya alerjilerin neden olduğu göğüs tıkanıklığını azaltmak için kullanılır .

Önemli bilgi

Guaifenesine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmamalısınız.

Bu ilacı tam olarak etikette belirtildiği gibi veya doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde kullanın. Daha büyük miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre kullanmayın.

Guaifenesin, soğuk algınlığı ve öksürük için reçetesiz satılan ilaçların bir parçası olarak bulunur. Guaifenesin kullanırken başka bir soğuk algınlığı veya öksürük ilacı kullanmadan önce etiketleri okuyun veya bir doktora veya eczacınıza sorun.

Bir çocuğa öksürük veya soğuk algınlığı ilacı vermeden önce daima bir doktora danışın. Ölüm, çok küçük çocuklarda öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının yanlış kullanımından kaynaklanabilir.

Bu ilacı alırken tıkanıklığı gevşetmek ve boğazınızı yağlamak için ekstra sıvılar için. Bu ilaç düşüncelerinizi veya tepkilerinizi bozabilir. Dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir şeyi sürerseniz veya yaparsanız dikkatli olun.

Bu ilacı almadan önce

Karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı veya fenilketonüri (PKU) gibi başka tıbbi durumlarınız varsa, bir doktora veya eczacınıza bu ilacı kullanmanın güvenli olup olmadığını sorun.

Guaifenesin’in doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz bu ilacı kullanmadan önce bir doktora danışın.

Guaifenesinin anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bir bebeği emziriyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce bir doktora danışın.

Bu ilacı tıbbi tavsiye almadan bir çocuğa vermeyin.

Guaifenesini nasıl almalıyım?

Guaifenesin’i tam olarak etikette belirtildiği gibi veya doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde kullanın. Daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre kullanmayın. Öksürük ilacı genellikle belirtileriniz giderilene kadar sadece kısa bir süre alınır.

Eğer midenizi rahatsız ederse, guaifenesin yiyin.

Sıvı ilacı verilen dozlama şırıngasıyla veya özel doz ölçüm kaşığı veya ilaç kabı ile ölçün. Doz ölçüm cihazınız yoksa, eczacınızdan bir tane isteyin.

Kontrollü salımlı, gecikmeli salimli veya uzatılmış salimli tablet veya kapsülü ezmeyin, çiğnemeyin, kırmayın veya açmayın. Bütün yut. Hapı kırmak veya açmak, ilacın bir kerede çok fazla salınmasına neden olabilir.

Bu ilacı alırken tıkanıklığı gevşetmek ve boğazınızı yağlamak için ekstra sıvılar için.

Oda sıcaklığında nem, ısı ve ışıktan uzakta saklayın.

Guaifenesin doz bilgisi

Öksürük için Normal Yetişkin Dozu:

Anında salım formülasyonu: 2.4 g /

gün’ü aşmamak için gerektiğinde her 4 saatte bir 200 ila 400 mg, 2.4 g / gün’ü aşmamak için sürekli salım formülasyonu

Öksürük için Normal Pediatrik Doz:

Anında salım formülasyonu:

2 yıldan az:

2 ila 5 yıl 6 bölünmüş dozda oral olarak 12 mg / kg / gün : gerektiğinde her 4 saatte 50 ila 100 mg, 600 mg / günü aşmamak için

6 ila 11 yıl: 100 ila Gerektiğinde 4 saatte bir 200 mg, 1.2 g / gün

12 yaş ve üstünü geçmemelidir : Gerektiğinde 4 saatte 200-400 mg, 2.4 g /

gün’ü geçmemek üzere Sürekli salım formülasyonu:

2 ila 5 yıl: 300 mg her 12 saatte bir, 600 mg / gün

6 ila 11 yaşını geçmemelidir : 12 saatte bir 600 mg, 1.2 g / gün

12 yaş ve üstünü geçmemelidir : 12 saatte bir 600 ila 1200 mg, 2.4 g’u geçmemelidir /gün

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Gerektiğinde öksürük veya soğuk algınlığı ilacı alındığından, bir dozlama programında olmayabilirsiniz. İlacı düzenli olarak alıyorsanız, hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki programlı dozunuzun zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın. Kaçırılan dozu telafi etmek için fazladan ilaç almayın.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Zehir Yardım hattını arayın.

Guaifenesin alırken nelerden kaçınırım?

Bu ilaç düşüncelerinizi veya tepkilerinizi bozabilir. Dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir şeyi sürerseniz veya yaparsanız dikkatli olun.

Başka bir soğuk algınlığı veya öksürük ilacı kullanmadan önce bir doktora veya eczacınıza danışın. Birçok kombinasyon ilacı guaifenesin içerir. Bazı ürünleri birlikte almak, belirli bir ilacı çok fazla almanıza neden olabilir. Bir ilacın guaifenesin içerip içermediğini görmek için etiketi kontrol edin.

Guaifenesin yan etkileri

Guaifenesin’e karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın : kurdeşen ; zor nefes alma; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Genel guaifenesin yan etkileri şunları içerebilir:

  • baş dönmesi , baş ağrısı ;
  • uyuşukluk;
  • döküntü; veya
  • mide bulantısı , kusma , mide rahatsızlığı .

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değildir ve diğerleri oluşabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088’de FDA’ya bildirebilirsiniz.

Başka hangi ilaçlar guaifenesin’i etkiler?

Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere guaifenesin ile etkileşime girebilir . Her sağlık uzmanınıza şu anda kullandığınız tüm ilaçlar ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız herhangi bir ilaç hakkında bilgi verin.

Daha fazla bilgi

Unutmayın, bu ve diğer tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın, ilaçlarınızı asla başkalarıyla paylaşmayın ve guaifenesin’i sadece belirtilen endikasyon için kullanın.

Bu sayfada görüntülenen bilgilerin kişisel durumlarınız için geçerli olduğundan emin olmak için daima sağlık uzmanınıza danışın.

Leave a Reply

etil alkol
%d blogcu bunu beğendi: