Kene Isırığı

Her erkeğin alabileceği bir kene ısırığı (aynı zamanda kene ısırığı). Ancak, özellikle tehlikede olan, yazları ormanda ya da yüksek çimlerde geçiren insanlardır. Keneler, hastalıkları acı yoluyla bulaştırabilir. Bu nedenle, keneyi kaldırmalı ve kenenin ısırmasını izlemelisiniz. Kene ısırığı ile ilgili her şeyi buradan okuyun.

Kene ısırığı: açıklama

Bir kene ısırması kıkırdak olarak sık sık kene ısırığı da denir. Bu doğru değildir, çünkü kenelerin sokması gereken bir cihaza ve ısırma aparatına sahip değildir. Ev sahibi hayvanın derisini ağız bölümleriyle kesiyorlar . Sonra kan emmek için dil benzeri bir aletle bıçaklarlar .

Kene

Keneler araknitler arasındadır. Sekiz bacağı vardır ve üç ila dört milimetre boyutundadırlar. Kanla ıslanırlarsa, bir buçuk aya kadar büyüyebilirler. Omurga kalkanı olan yuvarlak bir gövdeye ve üzerinde ağızlığın oturduğu küçük bir kafaya sahiptirler. Böylece kan emebilirler – parazitler (parazitler) keneler, yiyecek kaynağı olarak farklı türlere veya insanlara ihtiyaç duyarlar.

Yumurtadan çıkan larvalar gibi yumurtadan keneler sonra perileri denilen büyür ve sonunda yetişkin kenelere dönüşür. Erkek, yetişkin keneler hariç, her aşamada kanla beslenirler – kan emmezler. Yetişkin dişiler son kan yemekten sonra yumurta bırakırlar.

Kene ısırma: Kene nerelerde olur ?

Keneler, ilkbahar ve yaz günlerinde, yaklaşık 10 ° C’lik sıcaklıklarda, Mart ve Kasım arasındaki enlemlerde aktiftir. Ana faaliyet konusu mayıs ve haziran aylarında, eylül ve ekim aylarındadır. Sabahları ve akşamları diken diken etmeyi tercih ediyorlar.

Keneler çoğunlukla yol kenarlarında, uzun otlarda, çalı ve çalılıklarda yaşarlar. İnsanlar dışarıda ve ormandayken – örneğin koşu , bisiklete binme , doğa yürüyüşüveya kamp yapma – yanı sıra oyun oynarken veya bahçede çalışırken onlarla tanışabilirler.

Sokaklarda keneler

Türkiye de kenelerinin hangi bölgelerde yaygın olduğu, kene alanları altında bulabilirsiniz .

Kene ısırığı: belirtileri

Kene ısırığı: Belirtiler makalesinde kene ısırığının nasıl algılandığını okuyabilirsiniz .

Kene ısırığı: nedenleri ve risk faktörleri

Keneler, ön bacaklarında Haller’in organı olan duyusal bir organa sahiptir. Bu, çevrelerini algılamalarını ve şok, vücut ısısı ve kokuları yoluyla potansiyel mağdurları tanımalarını sağlar. Eğer bir hayvan ya da bir kişi kenenin oturduğu çimlerin bıçağını çıkarırsa, zımbalayıcı ile ona yapışır. Kenelerin ortaya çıkmasına ya da ağaçlardan atlayabileceğine dair yaygın bir inanç doğru değildir.

Bir kene, konukçunun cildine çarptığında, önce bir çukur sıkar. Bu daha sonra kurbanın kanıyla doldurulur ve kene saatlerce günlerce emilir. Tükürüğü ile cilde analjezik bir madde enjekte eder , böylece acı çekenler acı çekmez.

Kene ısırması: kendinizi nasıl koruyabilirsiniz?

İyi bir kene koruması için çok şey yapabilirsiniz:

Ormanda yürüyüşler veya yürüyüşler sırasında uzun çoraplarla sağlam ayakkabılar giydiğinizden emin olun . Ayrıca , uzun pantolon giyip çoraplara koymak da tavsiye edilir . Bu şekilde, kene sokması gereken bir deri bulamaz, daha hızlı bulunabilir ve çıkarılabilir. Aşınmış kıyafetler daha sonra 60 ° C’de yıkanmalı veya çamaşır kurutulmalıdır.

Örneğin sivrisineklere karşı olduğu gibi böcek kovucuları (kovucular) kullanın . Vücut kokusunu, cildin sıcaklığını ve nemini değiştirir. Keneler artık insanları bulamıyor. Kovucuların etki süresi sınırlıdır. Ayrıca cildi sadece cildinizle değil, kıyafetlerinizi ve başınızı da ıslatmanız gerekir.

kene Bölgenizde oluşursa, birlikte sezon boyunca köpek ve kedileri tutarak onların büyüme önleyebilir keneler demektir evcil için tedavi edin. Böylece dişi keneler kanı ememez ve yumurtlayamazlar.

Ayrıca bahçenizi, kenelerin uygun yaşam koşulları bulamadığı şekilde yapmalısınız . Meraları, otları ve çitleri kesin ve nemli lekeleri çıkarın.

Kene ısırığı: muayene ve tanı

Bir kene ısırığı varsa veya şüpheleniyorsanız, aile hekiminizi ziyaret edin. Çocuklarda kene ısırması çocuk doktoru tarafından görülmelidir. Doktor önce size tıbbi geçmişinizi soracaktır ( anamnez ). Size aşağıdaki soruları soracak:

 • Son zamanlarda ormanda ya da uzun otların arasında yürüdün mü?
 • Cildinizden bir hayvan çıkardınız mı?
 • Sokmayı ilk ne zaman farkettiniz?
 • Enjeksiyon yerinde acı çekiyor musunuz?
 • Dalgalı mısın yoksa ateşin mi var ?
 • FSME’ye karşı aşılandınız mı?
 • Kollarını ve bacaklarını hareket ettirebilir misin?

Daha sonra doktorunuz sizi fiziksel olarak muayene edecektir. İlk önce kene ısırmasına tam olarak bakar. Hala bir kene veya başka bir hayvan olup olmadığına dikkat eder. Daha sonra gravürün çevresine bakar ve kızarıklık, şişme, aşırı ısınma ve acı arar. Ek olarak, yakındaki diğer lenf düğümlerini de tarar.

Doktorunuz kanınızı alabilir. Hastalıklar kene ısırığı ile bulaşırsa, patojenler kan örneğinde tespit edilebilir. Ek olarak, bağışıklık sisteminizin patojenlere herhangi bir reaksiyonu kanda tespit edilebilir.

Normalde, sizi sokan kene, olası patojenlere karşı incelenmez. Bir kene Borrelia veya TBE virüsleri taşıyor olsa bile, örneğin, bu patojenleri size bulaştırdığı anlamına gelmez.

Kene ısırığı: Buna dikkat etmelisin

Ormanda ya da yürüyüş ya da piknik gibi uzun otların arasındaysanız, vücudunuzu keneler için aramalısınız. Keneler genellikle bacakları tarar, ancak vücudun diğer bölümlerinde de bulunurlar. Korunaklı cildi, konakçıları tarafından bulunmamak ve uzaklaştırılmamak için tercih ederler. Bu nedenle, gerekirse, uygun bir nokta bulana kadar vücudunuzda birkaç saat sürün. Genellikle dizlerin oyuklarına veya kolların altına sokarlar. Kafada bir kene ısırığı bile mümkündür.

Genellikle bir yürümeye başlayan çocuk ve okul çocuğu kene ısırmasından etkilenir, çünkü yavrular ormanda ve çayırlarda kalmayı sever. Bu nedenle, çocuklarınızı sıcak aylarda açık havada iken olası kene ısırıkları için kontrol edin.

Kene ısırığı: Hastalık seyri ve prognoz

Çoğu durumda, bir kene ısırığı için prognoz iyidir. Bir kene hızlı ve yavaşça çıkarılmalıdır. Bu, iltihaplanma ve hastalık bulaşma riskini azaltabilir. İltihaplı bir kene ısırması, örneğin bakterileri kolonileştirmek yoluyla iyileşmek için biraz daha zamana ihtiyaç duyar.

Kene ısırığı: izleyin

Bazen kene bulaşıcı hastalıklar. Bunlar şunları içerir:

 • TBE (kene kaynaklı ensefalit)
 • Lyme hastalığı
 • Kene ısırması ateşi
 • Bouttonneuse ateş
 • İnsan granülositik ehrlichiosis

Bazı durumlarda, bir kene felci meydana gelir. Bu vücutta sıklıkla gerileyen felç anlamına gelir. Bir kene ısırığından sonra böyle bir felç Almanya’da nadirdir; Avrupa dışındaki kıtalarda yaygındır.

Yorum Ekle

ilaç rehberi etil alkol film izle saç modelleri dijital akıl etil alkol
satılık bahis sitesi

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

%d blogcu bunu beğendi: