Kodein nedir?

Kodein , bazen narkotik olarak adlandırılan bir opioid ağrı kesici ilaçtır .

Kodein, hafif ila orta derecede şiddetli ağrıyı tedavi etmek için kullanılır .

Kodein, bu ilaç kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

Önemli bilgi

Şiddetli solunum problemleriniz, midenizde veya bağırsaklarınızda tıkanma veya sık astım atakları veya hiperventilasyonunuz varsa kodein kullanmamalısınız .

Kodein nefesinizi yavaşlatabilir veya durdurabilir ve alışkanlık oluşturabilir. BU İLAÇ YANLIŞ KULLANIMI Özellikle çocukta veya reçetesiz olarak ilacı kullanan başka bir kişide BAĞIMLILIK, AŞIRI DOZ VEYA ÖLÜMÜNE NEDEN OLABİLİR.

Kodein 18 yaşın altındaki kişilerde kullanılmaz.

Hamilelik sırasında kodein almak, yenidoğanda hayatı tehdit eden yoksunluk semptomlarına neden olabilir.

Alkollü veya uyuşukluğa neden olan veya nefesinizi yavaşlatan diğer ilaçlarla kodein kullanıyorsanız ölümcül yan etkiler ortaya çıkabilir.

Bu ilacı almadan önce

Alerjiniz varsa veya varsa bu ilacı kullanmamalısınız:

 • şiddetli astım veya solunum problemleri;
 • midenizde veya bağırsaklarınızda bir tıkanıklık; veya
 • sık astım atakları veya hiperventilasyon.

Bazı insanlarda, kodein karaciğerde hızla parçalanır ve vücuttaki normal seviyelerden daha yüksek olur. Bu, tehlikeli bir şekilde yavaş nefes almaya ve özellikle bir çocukta ölüme neden olabilir.

18 yaşından küçük birine kodein vermeyin.

Bu ilacın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, doktorunuza söyleyin:

 • karaciğer hastalığı ;
 • solunum problemleri, uyku apnesi;
 • astım, KOAH , uyku apnesi veya diğer solunum bozuklukları;
 • omurganın nefes almayı etkileyen anormal eğriliği;
 • böbrek hastalığı;
 • Bir baş yaralanması ya da beyin tümörü ;
 • düşük tansiyon ;
 • sindirim sisteminizde tıkanıklık (mide veya bağırsaklar);
 • safra kesesi veya pankreas bozukluğu;
 • az aktif tiroid ;
 • Addison hastalığı veya diğer adrenal bez bozukluğu;
 • genişlemiş prostat , idrara çıkma sorunları; veya
 • akıl hastalığı, uyuşturucu veya alkol bağımlılığı.

Bazı ilaçlar kodein ile etkileşime girebilir ve serotonin sendromu olarak adlandırılan ciddi bir duruma neden olabilir. Doktorunuzun ayrıca uyarıcı ilaç, bitkisel ürünler veya depresyon , akıl hastalığı, Parkinson hastalığı , migren baş ağrıları, ciddi enfeksiyonlar veya bulantı ve kusmanın önlenmesi için ilaç alıp almadığınızı bildiğinden emin olun . İlaçlarınızı nasıl veya ne zaman aldığınızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışın.

Bu ilacı hamileyken kullanırsanız, bebeğiniz ilaca bağımlı hale gelebilir. Bu, doğumdan sonra bebekte hayatı tehdit eden yoksunluk belirtilerine neden olabilir. Alışkanlık oluşturan ilaca bağımlı olarak doğan bebeklerin birkaç hafta boyunca tıbbi tedaviye ihtiyacı olabilir. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Kodein alırken emzirmeyin. Bu ilaç anne sütüne geçebilir ve emziren bir bebekte uyuşukluğa, solunum problemlerine veya ölüme neden olabilir.

Kodeini nasıl almalıyım?

Kodeini tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi alın. Reçete etiketinizdeki tüm talimatları izleyin. Kodein nefesinizi yavaşlatabilir veya durdurabilir. Bu ilacı asla daha büyük miktarlarda veya reçetelenenden daha uzun süre kullanmayın. İlacın ağrınızı hafifletmek için de çalışmayı bırakıp bırakmadığını doktorunuza söyleyin.

Kodein düzenli dozlarda bile alışkanlık oluşturabilir. Bu ilacı asla başka biriyle, özellikle de uyuşturucu bağımlılığı veya bağımlılığı öyküsü olan biriyle paylaşmayın . NARKOTİK İLAÇIN YANLIŞ KULLANIMI Özellikle çocukta veya reçetesiz ilaç kullanan başka bir kişide BAĞIMLILIK, AŞIRI DOZ VEYA ÖLÜMÜNE NEDEN OLABİLİR. Kodein satmak veya vermek yasalara aykırıdır.

Midenizi rahatsız ediyorsa bu ilacı yiyecek veya sütle alın.

Bu ilacı alırken kabızlığı önlemek için günde 6 ila 8 bardak su içirin . Önce doktorunuza sormadan dışkı yumuşatıcı (müshil) kullanmayın.

Uzun süreli kullanımdan sonra aniden kodein kullanmayı bırakmayın ya da hoş olmayan çekilme semptomlarınız olabilir. Doktorunuza bu ilacı kullanmayı nasıl güvenle bırakacağınızı sorun.

Oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak bir şekilde saklayınız. İlacınızı takip edin. Kodein kötüye kullanımın bir ilacıdır ve kimsenin ilacınızı yanlış veya reçetesiz kullanıp kullanmadığını bilmeniz gerekir.

Artık opioid ilaçlarını saklamayın. Sadece bir doz, bu ilacı yanlışlıkla veya yanlış kullanan bir kişide ölüme neden olabilir. Eczacınıza bir ilaç geri alma imha programının nerede bulunacağını sorun. Geri alma programı yoksa, kalan ilacı kedi çöpü veya kahve telvesi ile mühürlü plastik bir torbada karıştırın ve torbayı çöp kutusuna atın.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Bu ilaç ağrı için kullanıldığından, bir dozu kaçırmanız olası değildir. Bir sonraki planlanan dozunuzun zamanı gelmişse, kaçırdığınız dozu atlayın. Kaçırılan dozu telafi etmek için fazladan ilaç almayın.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Zehir Yardım hattını arayın. Kodein doz aşımı, özellikle bir çocukta veya ilacı reçetesiz kullanan başka bir kişide ölümcül olabilir. Doz aşımı, şiddetli kas güçsüzlüğü, soğuk ve rutubetli bir cilde, gözbebekleri saptama, çok yavaş nefes alma, aşırı uyku hali veya komaya neden olabilir.

Kodein alırken nelerden kaçınırım?

Alkol içme. Tehlikeli yan etkiler veya ölüm meydana gelebilir.

Kodein, düşüncelerinizi veya tepkilerinizi bozabilir. Bu ilacın sizi nasıl etkileyeceğini öğreninceye kadar araç kullanmaktan veya makine kullanmaktan kaçının. Baş dönmesi veya şiddetli uyku hali düşmelere veya diğer kazalara neden olabilir.

Kodein yan etkileri

Kodeine alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın kurdeşen ; zor nefes alma; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Diğer narkotik ilaçlar gibi, kodein nefesinizi yavaşlatabilir. Nefes çok zayıflarsa ölüm meydana gelebilir.

Sizi önemseyen bir kişi, uzun duraklamalar, mavi renkli dudaklarla yavaş nefes alıyorsanız veya uyanmakta zorlanıyorsanız acil tıbbi yardım almalıdır.

Varsa derhal doktorunuzu arayın.

 • gürültülü nefes alma, iç çekme, sığ nefes alma, uyku sırasında durma;
 • bir düşük nabız ya da zayıf darbe;
 • dışarı çıkabileceğiniz gibi hafif başlı bir his;
 • karışıklık, ajitasyon , halüsinasyonlar, olağandışı düşünceler veya davranışlar;
 • aşırı mutluluk veya üzüntü duyguları;
 • nöbet (konvülsiyonlar);
 • idrara çıkma sorunları; veya
 • düşük kortizol seviyeleri – mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, baş dönmesi, kötüleşen yorgunluk veya halsizlik.

Serotonin sendromu belirtileri varsa, derhal tıbbi yardım alın: ajitasyon, halüsinasyonlar, ateş , terleme , titreme, hızlı kalp atış hızı , kas sertliği, seğirme, koordinasyon kaybı, bulantı, kusma veya ishal .

Ciddi yan etkiler yaşlı yetişkinlerde ve fazla kilolu , yetersiz beslenmiş veya zayıflamış olanlarda daha olası olabilir .

Opioid ilacının uzun süreli kullanımı, erkeklerde veya kadınlarda doğurganlığı (çocuk sahibi olma yeteneği) etkileyebilir. Doğurganlık üzerindeki opioid etkilerinin kalıcı olup olmadığı bilinmemektedir.

Ortak kodein yan etkileri şunları içerir:

 • baş dönmesi veya uykulu hissetme;
 • bulantı, kusma, mide ağrısı;
 • kabızlık;
 • terlemek; veya
 • hafif kaşıntı veya döküntü .

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değildir ve diğerleri oluşabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088’de FDA’ya bildirebilirsiniz.

Kodein dozaj bilgileri

Ağrı için Olağan Yetişkin Dozu:

Başlangıç ​​dozu: Gerektiğinde her 4 saate kadar 15 ila 60 mg oral yolla
Maksimum doz: 24 saatte 360 ​​mg

Yorumlar:
-İlk dozlar, ağrı şiddeti, yanıt, önceki analjezik tedavi deneyimi ve bağımlılık için risk faktörleri dikkate alınarak kişiselleştirilmelidir. , kötüye kullanım ve kötüye kullanım.
-60 mg’dan yüksek dozların ağrıyı azalttığı görülmemiştir ve yan etki görülme sıklığı ile ilişkilidir.
– Bağımlılık, kötüye kullanım ve kötüye kullanım riskleri nedeniyle, bireysel hasta tedavi hedefleriyle tutarlı olarak en kısa sürede en düşük etkili doz kullanılmalıdır.
– Tedaviye başladıktan sonraki 24 ila 72 saat içinde ve dozdaki herhangi bir artışı takiben hastaları solunum depresyonu açısından yakından izleyin .

Kullanım: Bir opioid ile tedavinin uygun olduğu ve alternatif tedavilerin yetersiz olduğu hafif ila orta dereceli ağrının yönetimi için.

Başka hangi ilaçlar kodeini etkiler?

Diğer bazı ilaçları almaya başlar veya bırakırsanız, solunum problemleriniz veya yoksunluk belirtileriniz olabilir. HIV veya hepatit C tedavisinde antibiyotik, antifungal ilaç, kalp veya tansiyon ilacı, nöbet ilacı veya ilaç kullanıyorsanız doktorunuza söyleyin.

Opioid ilacı diğer birçok ilaçla etkileşime girebilir ve tehlikeli yan etkilere veya ölüme neden olabilir. Ayrıca şunları kullanıp kullanmadığınızı doktorunuzun bildiğinden emin olun:

 • soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, bronkodilatör astım / KOAH ilacı veya diüretik (“su hapı”);
 • hareket hastalığı, irritabl bağırsak sendromu veya aşırı aktif mesane için ilaçlar;
 • diğer narkotik ilaçlar – opioid ağrı tıbbı veya reçeteli öksürük ilacı;
 • Valium – diazepam, alprazolam, lorazepam, Xanax, Klonopin, Versed ve diğerleri gibi bir yatıştırıcı ;
 • sizi uykulu yapan veya nefesinizi yavaşlatan ilaçlar – uyku hapı, kas gevşetici, ruh hali bozukluklarını veya akıl hastalığını tedavi etmek için ilaç; veya
 • vücudunuzdaki serotonin seviyelerini etkileyen ilaçlar – bir uyarıcı veya depresyon ilacı, Parkinson hastalığı, migren baş ağrıları, ciddi enfeksiyonlar veya bulantı ve kusma.

Bu liste tamamlanmadı. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere kodein ile etkileşime girebilir . Bu ilaç kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemiştir.

Leave a Reply

etil alkol
%d blogcu bunu beğendi: