Kol kırığı Nedir

Bir kemik kırıldığında veya çatladığında yaralanmaya kırılma denir. “Kırık” ve “kırılmış” aynı şey demek.

Kolda, en sık üç kol kemiklerinden birinin uzun ve ince şaftında bir kırılma meydana gelir. Üç kol kemiği humerus, radius ve ulna’dır.

Humerus kırıkları (üst kol kemiği)
Humerus, omuzdan dirseğe uzanan kemiktir.

Aksi takdirde sağlıklı insanlarda, humerusun kırıklarının çoğuna, üst kola doğrudan yapılan darbeler neden olur. Bu genellikle bir motorlu taşıt kazası veya ağır çarpma sonucu ortaya çıkar. Daha az sıklıkla, humerus, üst kolun sert bir şekilde bükülmesi, uzatılmış bir kol üzerine düşme veya üst kol kaslarının aşırı kasılması nedeniyle kırılabilir.

Kemik aşırı kas kasılması nedeniyle kırılırsa, kırılma kemik çevresinde kıvrılır. Buna bazen “spiral kırılma” veya “top fırlatıcısının kırığı” denir. Bu yaralanmalar oldukça nadirdir.

Humerus, düşük etkili bir şişlik veya düşme nedeniyle kırılırsa, bu, kemiğin osteoporoz veya kanser gibi bir hastalık tarafından zayıflatıldığı anlamına gelebilir. Bunlara patolojik kırıklar denir. Üst kol kemiğinin kansere bağlı kırıkları yaşlılarda ortaya çıkma eğilimindedir. Travma ile ilgili humerus kırıkları gençleri etkileme eğilimindedir.

Radius ve ulna kırıkları (önkol kırıkları)
Önkol iki yarıçap, yarıçap ve ulna içerir. Her ikisi de dirsekten el bileğine kadar uzanır. Yarıçap, başparmağın aynı kolundadır. Ulna küçük parmağın yanında.

Önkol kırıldığında, yarıçap veya ulna tek başına kırılabilir veya her iki kemik de kırılabilir. Her iki durumda da, yaralanma her zaman ön kolun doğrudan darbesinden veya uzatılmış bir kolun üzerine düşmekten kaynaklanır.

Genç Amerikalılar arasında, önkol kırıkları, sıralı paten veya kaykay sırasında düşen genç yaşlılarda yaygındır. Osteoporoz, önkol kırığı olan yaşlı insanlar için ortak bir risk faktörüdür.

belirtiler

Humerusun şaftını kırdıysanız, semptomlarınız şunları içerebilir:

 • Üst kolunuzda ağrı, şişlik, hassasiyet ve morarma
 • Üst kol ve omzunda sınırlı hareket
 • Yaralı kolunuzun deformitesi
 • Yaralanmayan kolunuzla karşılaştırıldığında kolun kısaltılması (eğer kırık kemik parçaları birbirinden ayrılmışsa)
 • Kırık cildin kırıldığı kemik parçaları (açık kırık)

Ön kolunuzun kemiklerinden birini veya her ikisini de kırdıysanız, semptomlarınız kırığınızın ciddiyetine bağlı olarak değişecektir. Belirtiler şunları içerebilir:

 • Ağrı, şişlik, hassasiyet ve kırık kemik bölgesine yakın sınırlı hareket.
  • morarma
  • Önkol deformitesi
  • Normal kol hareket kaybı
  • El bileğinde veya elinizde uyuşma
  • Kırık kemiğin (veya kemiklerin) bölümleri, kırık deriden (açık bir kırılma) görülebilir.

Teşhis

Doktor belirtilerinizi gözden geçirecek. O bilmek isteyecektir:

 • Yaralanmanız nasıl ve ne zaman oldu?
 • Tıbbi geçmişiniz, özellikle de omuz, dirsek ve el bileği dahil olmak üzere kolunuzda daha önce meydana gelen herhangi bir yaralanma öyküsü
 • Eğer yaralanmanız cildi kırarsa, son tetanoz bağışıklamanızın yaklaşık tarihi

Doktorunuz yaralı kolunuzu yaralanmamış kolunuzla karşılaştıracaktır. O kontrol edecek:

 • Şişme
 • bozukluk
 • sıyrıklar
 • morarma
 • Sınırlı hareket

Doktorunuz, hafifçe bastırır ve hassasiyet alanlarını belirlemek için kolunuzun uzunluğu boyunca hissedecektir.

Doktorunuz nabzınızı hissedecek ve kolunuzu ve elinizi hareket ettirme duyunuzu ve yeteneğinizi kontrol edecektir. Bu, kırık bir kemiğin keskin bir kenarının kolunuzun kan damarlarından veya sinirlerinden herhangi birine zarar verip vermeyeceğini belirlemeye yardımcı olur,

Doktor, yaralanan kemiğin X-ışınlarını sipariş edecektir. Bazen doğrudan kırığın üstündeki ve altındaki eklemlerin ek X ışınları da sipariş edilebilir. X ışınları kırığınızın yerini ve ciddiyetini doğrular.

Beklenen süre

Önkoldaki küçük kırıklar, alçıda immobilize edildiklerinde yaklaşık dört hafta içinde iyileşir. Daha ciddi ön kol kırıklarının cerrahi olarak onarılması ve 12 haftaya kadar hareketsiz hale getirilmesi gerekebilir.

Humerusun küçük kırıkları genç ve sağlıklı hastalarda sekiz hafta kadar kısa bir sürede iyileşebilir. Bununla birlikte, daha ciddi humerus kırıklarının düzeltilmesi 12 haftadan fazla sürebilir. Bu özellikle yaşlı insanlar için geçerlidir.

Önkol ve humerus kırıklarından sonra kas ve gücün iyileşmesi için altı aya kadar rehabilitasyon egzersizleri gerekebilir.

önleme

Osteoporoz gelişme riskiniz varsa veya varsa, doktorunuzla konuşun. Kemik gücünü artırmak ve yaşa bağlı kemik kaybını önlemek için stratejiler hakkında sorun. Stratejiler şunları içerebilir:

 • Ağırlık kaldırma antrenmanı
 • Kalsiyum ve D vitamini takviyeleri
 • Koruyucu veya tedavi edici ilaçlar

Koruyucu donanım kol kırılmalarını önlemeye yardımcı olabilir. Örnekler arasında kaykaycılar ve patenler tarafından giyilen bilek ve dirsek koruyucuları bulunmaktadır.

tedavi

Humerus Kırıklar
humerus kırıklarının büyük çoğunluğu ameliyatsız tedavi edilmektedir. Kol alçıda, özel bir atelde veya fonksiyonel bir destekde immobilize edildikten sonra iyileşebilir.

Daha şiddetli bir kırık veya açık kemikle herhangi bir açık kırık için cerrahi gerekebilir. Humerus, plaka ve vidalarla veya metal bir çubukla onarılacaktır. Açık bir kırığınız varsa intravenöz antibiyotik verilecektir (damar içine). Antibiyotikler maruz kalan kemikte veya yakındaki dokularda enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

Kırık humerus iyileşmeye başladığında, fizik tedaviye ihtiyacınız olacak. Fizik tedavi, kol kaslarınızdaki normal kuvveti yeniden sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca dirsek ve omzunuzdaki normal hareket aralığını geri yükler. Kırık bir humerus için bir fizik tedavi kürü genellikle birkaç ay sürer.

Ön kolun kırıkları Ön koldaki
kırılgan kemiklerin kırılma sırasında birbirlerinden ayrılmaları yaygındır. Ön kol hareketi çok önemlidir. Sonuç olarak, yalnızca en yerinden çıkmamış olanlar dahil olmak üzere en hafif kırıklar cerrahi olmadan tedavi edilir. Ayrılmayan önkol kırığı için tipik bir tedavi, altı hafta boyunca alçı giymeyi içerir.

Daha ciddi bir önkol kırığı veya maruz kalan kemiği olan açık bir kırılma cerrahi olarak tamir edilecektir. Metal plakalar ve vidalar kullanılabilir. Açık bir kırığınız varsa, enfeksiyonu önlemek için damardan antibiyotik verilecektir.

Doktorunuz, kolunuzun gücünü ve hareketliliğini iyileştirmeye yardımcı olmak için fizik tedavi önerebilir. Hafif kırığı olan çocuklar için, birkaç basit kol egzersizi, yaralı kolu normale döndürmek için yeterli olabilir. Bu egzersizler genellikle evde yapılabilir. Ön kol ameliyatından sonra genellikle alçıya ihtiyaç duyulmaz.

Profesyonel Ne Zaman Aramalı?

Kolunuz ciddi şekilde ağrıyorsa veya bir yaralanma sonrası ağrı sürerse doktorunuzu arayın. Kemik kırılıp kırılmayacağını tespit edebilir.

Ayrıca, elinizde veya elinizde uyuşukluk veya güçsüzlükle sonuçlanan bir yaralanma sonrası bir sağlık uzmanı görmelisiniz. Yaralanma kendisi küçük görünse bile bu durum geçerlidir.

prognoz

Humerusun çoğu kırığı için görünüm, özellikle 35 yaş ve daha genç insanlarda mükemmeldir. Doğru tedavi ve rehabilitasyondan sonra çoğu hasta yaralı kolda tam güç ve hareket açıklığı elde eder.

Prognoz çoğu önkol kırığı için de mükemmeldir. Çoğu hastada, kırık kemikler başarıyla iyileşir.

Yorum Ekle

ilaç rehberi etil alkol film izle saç modelleri dijital akıl etil alkol
satılık bahis sitesi

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

%d blogcu bunu beğendi: