Lyme Hastalığı Nedir | Nasıl Tedavi Edilir

Lyme hastalığı , bir grup bakteri enfeksiyöz hastalık için şemsiye terimdir. Tetikleyici Borrelia. Tekrarlayan ateş ve Lyme hastalığı bu gruba aittir. Bununla birlikte, genellikle, Lyme hastalığı terimi, Lyme hastalığı ile eşittir: Avrupa’daki Borrelia’nın tek homeopatik hastalığıdır. Burada enfeksiyon yolları, semptomları ve Lyme hastalığının tedavisi için önemli olan her şeyi öğreneceksiniz.

Hızlı Genel bakış

  • Lyme hastalığı nedir? Genellikle yaz aylarında kene ısırmaları (Almanya’daki tüm kene ısırıklarının% 1-6’sında) ile bulaşan bakteriyel enfeksiyon .
  • Kuluçka süresi: Bir ila birkaç hafta, sokmadan ilk semptomların başlangıcına kadar geçer.
  • Dağılım: Ormanlık ve bitki nüfusunun her yerinde Avrupa ve Kuzey Amerika
  • Belirtileri: Cildin ilk kez kızarması (“kızarıklık”), baş ağrısı, vücut ağrıları , ateşgibi grip benzeri semptomlar . Muhtemel uzun vadeli sonuçlar (geç borreliosis) anormal duyumlar, felç, sinir ağrısı ( nöroborreliosis ), artrittir.
  • Teşhis: kan ve / veya beyin suyu muayenesi ile kanıt (CSF muayenesi)
  • Tedavi: hamile / emziren amoksisilin veya sefuroksimde antibiyotikler ( doksisiklin ) ; geç evrelerde ayrıca seftriakson veya sefotaksim
  • Önleme: Tüm açık hava etkinliklerinden sonra cilt muayenesi, zamanında ve profesyonel kene çıkarma

Lyme Hastalığı: Açıklama

Borrelia: Lyme hastalığı grubuna mobil, helis bakteriler neden olur. İnsanları ve diğer memelileri enfekte ederler. Ancak enfeksiyon için, taşıyıcı olarak kan emici böceklere ihtiyaçları vardır. Bakteriler sadece bu parazitlerin ısırıkları yoluyla diğer organizmaların derisine girebilir :

Vakaların büyük çoğunluğunda borrelyozis bu ülkede kene ısırmasıyla , yani yaygın odun kepçeleriyle (Ixodes ricinus) bulaşır. Ender olarak enfeksiyon, at frenleri, sivrisinekler veya pireler gibi diğer kan emici maddeler üzerinde gerçekleşir. Kişiden kişiye doğrudan aktarım mümkün değildir.

Avrupa’da ve Kuzey Amerika’da neredeyse sadece Lyme hastalığı görülür . Biten veya kene tekrarlayan ateşi esas olarak tropiklerde veya subtropiklerde ortaya çıkar. Nadiren gezginler tarafından Almanya’ya getirilir.

Lyme hastalığı

Lyme hastalığı veya Lyme hastalığı, Avrupa’da en yaygın kene kaynaklı hastalıktır. Bazı bakteriler tarafından tetiklenir ( Borrelia burgdorferi ).

Kenelerin yaklaşık yüzde 5-35’i Lyme hastalığı patojenleri ile enfekte edilmiştir. Bununla birlikte, Almanya’da, kene ısırması enfeksiyonunun sadece yüzde bir ila altı kadarı. Ek olarak, virüslü kişilerin yalnızca küçük bir kısmı gerçekten Lyme hastalığına yakalanır.

Ancak bu gerçekleşirse, hızlı eylem önerilebilir: Hastalık erken tespit edilir ve tedavi edilirse iyileşme şansı iyidir. Ancak bu gerçekleşmezse, Lyme hastalığı uzun vadeli sonuçlara neden olabilir.

Not: Lyme hastalığı, herhangi bir aşamada, özellikle erken bir aşamada, kendiliğinden ve kendi başına iyileşebilir.

Lyme Hastalığı: Oluşumu

TBE ( tipik yaz meningo-ensefaliti) gibi tipik bir Lyme hastalığı alanı yoktur . Lyme hastalığı, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki tüm ormanlık ve bitki yetiştirme alanlarında görülür.

Sadece keneler bir insanda Lyme hastalığına neden olabileceğinden dolayı, mevsimsel bir hastalık birikimi vardır . Bu ülkede, mart ayından ekim ayına kadar Lyme hastalığı ile enfekte olabilir (sıcak havalarda da yılın başlarında veya sonrasında). Enfeksiyonların çoğu yaz aylarında görülür.

Lyme Hastalığı: kuluçka dönemi

Kene ısırığı ile tipik cilt kızarıklığı ve ateş gibi genel semptomlar (Lyme hastalığının erken evresi) arasında günler ila haftalar sürer. “İnkübasyon süresi”, doktorların bu dönem bulaşıcılık ve salgın arasındaki ilişkiye girme süresidir. Lyme hastalığında nispeten uzun olduğu için birçok hasta kene ısırmasını hatırlayamaz. Genellikle, bu bile fark edilmedi.

Lyme hastalığı: belirtileri

Lyme hastalığının klinik durumu çok çeşitli olabilir. Lyme hastalığı olan birçok kişi başlangıçta semptom göstermez. Diğerleri kene ısırık yerinde eritem gelişir, bu yavaş yavaş büyür. Doktorlar burada ” Wanderröte ” hakkında konuşur . Eşlik etme, baş ağrısı ve vücut ağrıları ve ateş gibi grip benzeri semptomlar olabilir .

migranlan
Lyme hastalığında dolaşıp kızarıklık
Kırmızı dolaşmak, Lyme hastalığının ortak bir belirtisidir

Bir sonraki kursta, Borrelia vücuttaki kanın üzerine yayılabilir ve çeşitli organları enfekte edebilir. Karşılık gelen semptomlar sadece kene ısırığından haftalar veya aylar sonra ortaya çıkar:

Enfeksiyon genellikle sinir sistemine saldırır. Ardından akut bir nöroborrelyoz gelişir (aşağıya bakınız). Daha az yaygın olarak, Borrelia kalp kası gibi diğer vücut organlarını enfekte eder.

Lyme hastalığının enfeksiyondan aylar veya yıllar sonra geç etkileri gibi çeşitli şikayetler ortaya çıkabilir. Bunlar, eklemlerin (Lyme artrit) veya derinin (Acrodermatitis chronica atrophicans Herxheimer) kronik enflamasyonunu içerir. Ayrıca merkezi sinir sisteminin olası kronik borreliosisi (kronik nöroborreliosis).

Lyme hastalığının tipik belirtileri ve Lyme Hastalığı – Belirtileri makalesinde olası uzun vadeli sonuçları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Yorum Ekle

ilaç rehberi etil alkol film izle saç modelleri dijital akıl etil alkol
satılık bahis sitesi

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

%d blogcu bunu beğendi: