Ritalin nedir?

Ritalin (metilfenidat) merkezi bir sinir sistemi uyarıcısıdır. Beyindeki kimyasalları ve hiperaktivite ve dürtü kontrolüne katkıda bulunan sinirleri etkiler.

Ritalin dikkat eksikliği bozukluğu (ADD), dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve narkolepsiyi tedavi etmek için kullanılır .

Ritalin, bu ilaç kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

Önemli bilgi

Glokom , tikler veya Tourette sendromu veya şiddetli anksiyete, gerginlik veya ajitasyonunuz varsa Ritalin kullanmamalısınız .

Metilfenidat alışkanlık oluşturabilir ve bu ilaç kötüye kullanım ilacıdır. Uyuşturucu veya alkol bağımlılığı ile ilgili sorunlarınız varsa doktorunuza bildirin.

Uyarıcılar yüksek tansiyon, kalp hastalığı veya kalp kusuru olan kişilerde felç, kalp krizi ve ani ölüme neden olmuştur.

Son 14 gün içinde izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi enjeksiyonu, fenelzin, rasagilin, selegilin veya tranilsipromin gibi bir MAO inhibitörü kullandıysanız Ritalin kullanmayın .

Metilfenidat, özellikle depresyon, akıl hastalığı veya bipolar bozukluk öykünüz varsa, yeni veya kötüleşen psikoza (olağandışı düşünceler veya davranışlar) neden olabilir.

Parmaklarınızda veya ayak parmaklarınızda uyuşma, ağrı veya renk değişikliğine neden olabilecek kan dolaşımı problemleriniz olabilir.

Varsa hemen doktorunuzu arayın: kalp problemleri belirtileri – göğüs ağrısı, hafif başlı veya nefes darlığı hissi; psikoz belirtileri – paranoya, saldırganlık, yeni davranış sorunları, gerçek olmayan şeyleri görme veya duyma; dolaşım problemleri belirtileri – parmaklarınızda veya ayak parmaklarınızda açıklanamayan yaralar.

Bu ilacı almadan önce

Son 14 gün içinde bir MAO inhibitörü kullandıysanız Ritalin kullanmayın. Tehlikeli bir ilaç etkileşimi meydana gelebilir. MAO inhibitörleri arasında izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi enjeksiyonu, fenelzin, rasagilin, selegilin, tranilsipromin ve diğerleri bulunur.

Metilfenidat alerjiniz varsa veya varsa Ritalin kullanmamalısınız.

 • glokom;
 • kişisel veya aile öyküsü tikler (kas seğirmeleri) veya Tourette sendromu; veya
 • şiddetli anksiyete, gerginlik veya ajitasyon (uyarıcı ilaç bu semptomları daha da kötüleştirebilir).

Uyarıcılar bazı kişilerde felç, kalp krizi ve ani ölüme neden olmuştur. Varsa doktorunuza söyleyin:

 • kalp problemleri veya konjenital kalp defekti;
 • yüksek tansiyon; veya
 • ailede kalp hastalığı veya ani ölüm öyküsü.

Ritalin’in sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, size veya ailenizden herhangi birine sahipseniz doktorunuza söyleyin:

 • depresyon, akıl hastalığı, bipolar bozukluk, psikoz veya intihar düşünceleri veya eylemleri;
 • motor tikler (kas seğirmeleri) veya Tourette sendromu;
 • ellerde veya ayaklarda kan dolaşımı sorunları;
 • nöbetler veya epilepsi;
 • yemek borusu, mide veya bağırsak ile ilgili sorunlar;
 • anormal bir beyin dalgası testi (EEG); veya
 • uyuşturucu veya alkol bağımlılığı öyküsü.

Ritalin’in doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Metilfenidatın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bir bebeği emziriyorsanız doktorunuza söyleyin.

Ritalin, 6 yaşından küçük herhangi birinin kullanımı için onaylanmamıştır.

Ritalin’i nasıl almalıyım?

Ritalin’i doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi alın. Reçete etiketinizdeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz zaman zaman dozunuzu değiştirebilir. Ritalin’i daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre kullanmayın.

Ritalin alışkanlık oluşturabilir. Bu ilacı asla başka biriyle, özellikle de uyuşturucu bağımlılığı veya bağımlılığı öyküsü olan biriyle paylaşmayın. İlacı, başkalarının ulaşamayacağı bir yerde saklayın. Bu ilacı satmak veya vermek yasalara aykırıdır.

Size verilen tüm hasta bilgilerini, ilaç kılavuzlarını ve talimat sayfalarını okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Uyku problemlerini önlemek için, bu ilacı sabah alın.

Ritalin tabletleri ve Ritalin SR tabletleri yemekten en az 30 ila 45 dakika önce alınmalıdır. Uzun süreli salınan Ritalin LA kapsülleri yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz alınabilir. İlaç etiketinizdeki talimatları izleyin.

Sürekli salimli bir tableti ezmeyin, çiğneyin veya kırmayın . Tableti tamamen yutun. Tabletin kırılması, bir kerede ilacın çok fazla salınmasına neden olabilir.

Yutmayı kolaylaştırmak için Ritalin LA kapsülünü açabilir ve ilacı bir kaşık puding veya elma püresine serpebilirsiniz. Çiğnemeden hemen yutun. Karışımı daha sonra kullanmak üzere saklamayın.

Ritalin kullanırken doktorunuzun düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi kontrol etmesi gerekecektir. Size davranan herhangi bir doktora bu ilacı kullandığınızı söyleyin.

Ameliyata ihtiyacınız varsa, cerraha önceden Ritalin kullandığınızı söyleyin. İlacı kısa bir süre kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak bir şekilde saklayınız.

İlacınızı takip edin. Metilfenidat kötüye kullanımın bir ilacıdır ve kimsenin ilacınızı yanlış veya reçetesiz kullanıp kullanmadığını bilmeniz gerekir.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. 6: 00’dan sonra ise kaçırılan dozu atlayın. Kaçırılan dozu telafi etmek için fazla ilaç almayın.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Zehir Yardım hattını arayın. Aşırı dozda metilfenidat ölümcül olabilir.

Ritalin alırken nelerden kaçınırım?

Metilfenidat düşüncelerinizi veya tepkilerinizi bozabilir. Dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir şeyi sürerseniz veya yaparsanız dikkatli olun.

Ritalin yan etkileri

Ritalin’e alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın : kurdeşen; nefes almada zorluk; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Varsa derhal doktorunuzu arayın.

 • kalp problemlerinin belirtileri – göğüs ağrısı, nefes almada zorluk, bayıldığınız gibi hissetmek;
 • psikoz belirtileri – halüsinasyonlar (gerçek olmayan şeyleri görme veya duyma), yeni davranış sorunları, saldırganlık, düşmanlık, paranoya;
 • dolaşım problemleri belirtileri – parmaklarınızda veya ayak parmaklarınızda uyuşma, ağrı, soğuk hissi, açıklanamayan yaralar veya cilt rengi değişiklikleri (soluk, kırmızı veya mavi görünüm);
 • bir nöbet (konvülsiyonlar);
 • kas seğirmeleri (tikler);
 • vizyonunuzdaki değişiklikler; veya
 • ağrılı veya 4 saat veya daha uzun süren penis ereksiyonu (nadir).

Metilfenidat çocuklarda büyümeyi etkileyebilir. Bu ilacı kullanırken çocuğunuz normal bir oranda büyümiyorsa doktorunuza söyleyin.

Yaygın Ritalin yan etkileri şunları içerebilir:

 • ruh hali değişiklikleri, gergin veya sinirli hissetme, uyku sorunları (uykusuzluk);
 • hızlı kalp atış hızı, artmış kan basıncı;
 • iştahsızlık, kilo kaybı;
 • mide bulantısı, mide ağrısı; veya
 • baş ağrısı.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değildir ve diğerleri oluşabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088’de FDA’ya bildirebilirsiniz.

Başka hangi ilaçlar Ritalin’i etkileyecektir?

Mide asidi ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışın (Alka-Seltzer veya sodyum bikarbonat dahil). Bu ilaçlardan bazıları vücudunuzun metilfenidat emilim şeklini değiştirebilir ve yan etkileri artırabilir.

Birçok ilaç metilfenidat ile etkileşime girebilir. Buna reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Bu ilaç kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemiştir. Mevcut tüm ilaçlarınız ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları doktorunuza bildirin.

Leave a Reply

etil alkol
%d blogcu bunu beğendi: