Sperm analizi hakkında bilinmesi gerekenler

Bir sperm analizi, genel sperm sağlığı için bir semen numunesinin kontrol edilmesini içerir.

Bu süreç, doktorların bir kişinin gebe kalmamasının altında yatan nedenini belirlemelerine yardımcı olabilir veya bir vazektomi sonucunu doğrulayabilir.

Sperm sağlığı çeşitli belirteçleri için yapılan bir sperm analizi;

 • 1 mililitre (ml) menide sperm sayısı
 • spermin büyüklüğü ve şekli
 • Spermin doğru hareket edebilmesi

Bu makalede, sperm analizinde yer alan amaç ve prosedürü açıklıyoruz ve sonuçların ne anlama gelebileceğini açıklıyoruz.

Sperm analizi neden yapılır?

Hastane elbisesi sperm analizi için örnek pot tutan adam

Bir sperm analizi doktorun doğurganlık problemlerini teşhis etmesine yardımcı olabilir.

İnsanlar farklı nedenlerden dolayı sperm analizine ihtiyaç duyabilirler. Bazı bireyler veya çiftler gebe kalmakta zorluk çekiyorlarsa sperm analizi isteyeceklerdir.

Gebe kalamayan çiftlerde, bazı tahminler vakaların yüzde 40 ila 50’sinde bir erkek faktörün olduğunu göstermektedir .

Yukarı yüzde 2’ye adamlarından birinin veya bir kombinasyonu sonucu, onların sperm ile sorunları göstermektedir:

 • semen örneğinde düşük sperm sayısı
 • Hareketlilik olarak bilinen zayıf sperm hareketi
 • morfoloji olarak bilinen anormal sperm büyüklüğü ve şekli

İnsanlar ayrıca bir vazektominin başarılı olup olmadığını kontrol etmek için sperm analizine sahip olabilir. Vazektomi, doktorların kalıcı erkek sterilizasyonu için gerçekleştirdikleri cerrahi bir işlemdir.

Vazektomiyi takiben doktorlar tipik olarak spermde sperm kalmamasını sağlamak için birkaç ay boyunca düzenli sperm analizleri önermektedir.

Sperm örneği nasıl alınır

Genellikle, bir doktorun ofisinde iken bir meni örneği vermesi için bir kişi gerekir.

Numune almanın en yaygın yolu, bir kişinin mastürbasyon yapıp steril bir kaba boşaltmasıdır. Doktor, bir kişinin bunu yapması için özel bir oda sağlar.

Bazı durumlarda, bir kişi semen örneğini evde toplayabilir. Bir doktor, cinsel aktivite sırasında bir kişinin semen örneği almasına izin veren özel bir prezervatif sağlayabilir.

Aksi takdirde, doktor kişinin evde iken bir toplama kabına boşalmasını önerebilir.

Evde bir örnek toplarken, insanlar oda sıcaklığında tutmayı ve toplandıktan sonra kısa bir süre içinde laboratuvara getirmeyi hatırlamalıdır.

Numunenin kullanılabilir olduğundan emin olmak için, doktordan bir kişi isteyebilir:

 • testten önce birkaç gün seks veya mastürbasyon yapmaz
 • Testten önceki 14 günden daha uzun süre boşalma yapmaz
 • Sperm analizinden önce alkol, kafein ve esrarı önler
 • Numune toplanırken yağlayıcı kullanmaz
 • Örnek vermeden önce doktora aldığı ilaçlar veya bitkisel ilaçlar hakkında bilgi verir.
 • Hasta veya stresli olduğunda örnek vermekten kaçınır

For Clinical Chemistry Amerikan Derneği tıp uzmanları 2 yürütmek veya daha fazla ayrı sperm 2- 3 haftalık aralıklarda analizleri önerir.

Sperm profilleri günden güne değişebildiğinden, bu sonuçların ortalaması sperm sağlığının en doğru resmini verebilir.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Sperm analizinin sonuçları birkaç gün içinde hazır olmalıdır.

Bir sperm analizi, spermin sağlığı göz önüne alındığında çeşitli faktörlere bakar. Bu faktörleri ve sonuçlarını aşağıda tartışıyoruz.

Sperm sayısı veya konsantrasyonu

IVOS (Tümleşik Görsel Optik Sistem) Sperma analiz testi yapmak için Semen Analizörü

Bir sperm analizi, sperm sayısı, motilitesi veya şekli ile ilgili sorunları tespit etmeye yardımcı olabilir.

Sperm sayısı, 1 ml semende bulunan sperm sayısını ifade eder. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kılavuzları normal bir sperm sayısının ml başına en az 15 milyon veya numune başına en az 39 milyon sperm olduğunu göstermektedir.

Bundan daha az olması, düşük bir sperm sayısını gösterir. Bazı araştırmalar kadar ileri sürmektedir yüzde 90 erkek ve kısırlık sorunları anormal sperm sayımları sonucu.

Evde sperm analiz kitleri genellikle sadece sperm sayısını test eder. Bu, erkek doğurganlığının sadece bir yönü olduğundan, insanların doktorlarını görmesi ve spermlerini etkileyen diğer faktörleri kontrol etmek için kapsamlı sperm analizi yapması önemlidir.

Sperm hareketliliği

Sperm hareketliliği, spermin verimli hareket edebilmesidir. Düşük motilite, spermin yumurtayı döllemek için dişi üreme sisteminden geçme kapasitesini azaltabilir.

Tipik bir örnekte, spermin en az yüzde 50’si normal hareketlilik gösterecektir.

Sperm morfolojisi

Morfoloji, bireysel spermlerin büyüklüğünü ve şeklini belirtir. Normal spermlerin uzun kuyrukları ve oval şekilli kafaları vardır. Anormal boyutta veya şekillendirilmiş spermler, yumurtaya ulaşmada, nüfuz etmede ve döllenmede zorluk çekebilir.

Normal semen standart formda en az yüzde 4 sperm içerir .

Diğer faktörler

Sperm sayısı, motilite ve morfoloji, erkek doğurganlığı değerlendirirken tıp uzmanlarının kontrol edeceği ana faktörlerden üçü olmasına rağmen, bunlar sadece faktörler değildir.

Doktorların sperm analizi yaparken göz önünde bulundurduğu diğer faktörler şunlardır:

 • Semen numunesinin hacmi . Bu, bir insanın numunesinde sağladığı meni miktarı anlamına gelir. Tipik olarak, bir numune en az yarım çay kaşığıdır. Bundan daha az, spermin geçtiği damarlarda tıkanma olabileceğini gösterebilir.
 • Sıvılaşma . Semen normalde vücudu kalınlaşmış halde bırakır. Sıvılaşma süresi, spermin sıvı hale gelmesinin ne kadar sürdüğünü belirler. Sıvılaştırılmaması veya yavaş yavaş sıvılaştırılmaması bir sorun olduğunu gösterebilir.
 • PH düzeyi . Çok yüksek (alkali) veya çok düşük (asidik) bir pH’a sahip olmak, spermin sağlığını ve dişi üreme kanalından geçme yeteneklerini etkileyebilir.
 • Seminal fruktoz düzeyleri . Sperm içermeyen sperma örnekleri düşük seviyelerde fruktoz gösterebilir. Bu, seminal bezlerin işlevinde bir sorun olduğunu göstermektedir.

Anormal sonuçların anlamı nedir?

Bir doktor anormal sonuçların nedenini teşhis etmek için başka testler önerebilir.

Bir doktor anormal sonuçların nedenini belirlemek için başka testler önerebilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) Merkezleribiraz anormal sperm analizi bir kişinin kalıcı olarak kısır olduğu anlamına gelmez öneriyoruz. Bunun yerine, doktorlar hangi faktörlerin doğurganlık sorunlarına neden olduğunu belirlemeye yardımcı olmak için sonuçları bir araç olarak kullanabilir.

Bir semen analizinden anormal sonuçlar alan kişiler, kesin sorunun belirlenmesine yardımcı olmak için tipik olarak daha ileri testlerden geçer. Çoğu durumda, bir kişinin doğurganlık sorunları doğru tedavi ile çözülür.

Vazektomi sonrası semen analizi

Vazektomiyi takiben doktorlar bir kişinin spermini sperm varlığına karşı kontrol eder.

Sperm örneği herhangi bir sperm içermiyorsa , hamilelik olasılığı düşük olduğu için insanlar prezervatif ve diğer doğum kontrol biçimlerini kullanmayı bırakabilirler .

Bununla birlikte, eğer sperm hala mevcutsa, istenmeyen gebelikleri önlemek için insanlar kontraseptif kullanmaya devam etmelidir. Spermleri artık sperm varlığını gösterene kadar sperm analiz testlerine ihtiyaç duyabilirler.

Görünüm

Sperm analizi, erkeklerin gebe kalmanın zorluğunun nedenlerini araştırmak için yaptığı ilk testlerden biridir. İnsanlar ayrıca bir vazektominin başarısını kontrol etmek için sperm analizine ihtiyaç duyarlar.

Sperm analizi sonuçları anormal ise, doktor genellikle altta yatan nedeni bulmak ve bir tedavi planı oluşturmak için daha fazla test önerecektir.

Birçok erkek kısırlığı vakası, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar, ameliyat ve diğer müdahalelerle tedavi edilebilir. Bunlar başarısız olursa, bir doktor veya doğurganlık danışmanı, insanların donör sperm veya evlat edinme gibi diğer seçenekleri keşfetmesine yardımcı olabilir.

Leave a Reply

etil alkol
%d blogcu bunu beğendi: